Apple, iPhone 5C ile Çin pazarını hedefliyor

Apple, geçen yıl piyasaya sürdüğü iPhone 5′in yeni modelleri “5C” ve “5S”i dün California’da tanıttı.

Apple, iPhone 5C ile Çin pazarını hedefliyor

Şirket “ucuz iPhone” olarak bilinen plastik kasalı 5C modeliyle özellikle 12 milyar telefon kullanıcısının olduğu Çin pazarındaki payını artırmayı hedefliyor.

Apple, siyah ve beyazın yanı sıra altın rengi de bulunan 5S’i dünyanın gelişmiş, en telefonu olarak tanıttı.

IOS7 işlemciyle çalışan telefonun parmak izi tanıma sistemi var.

BBC teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones, ’ın sunumunda yeni teknolojiden çok yeni pazar arayışının öne çıktığını söylüyor.

Parmak izi tanıma

Muhabirimiz, “Evet, iPhone 5S’te parmak izi tanıma, internet bankacılığı ve internet üzerinden alışverişi daha güvenli hale getirecek çok önemli bir yenilik. azından yenisi çıkıncaya kadar piyasadaki en telefon da olabilir. Ama altın modeli hariç, dışarıdan bakınca önceki modellerden ayırmak zor” diyor.

Rory Cellan-Jones’un değerlendirmesi şöyle:

“Fakat büyük ve riskli adım plastik kasalı, renki iPhone 5C modelinin çıkarılması. Apple, iPhone’u lüks bir marka olarak sunmakta çok başarılı oldu. iPhone’lar en fazla kar getiren ürün sıfatını bile hak edebilir. Eğer sürekli olarak telefonlarını yeni iPhone’larla değiştiren insanlar ucuz modele yönelirse ’ın kârı erir.”

“Fakat CEO’su Tim Cook ve kurmayları, bu modelin iPhone’ların cazibesini artıracağını söylüyor. Özellikle de Çin pazarında. Çinli tüketiciler, iPhone’u seviyorlar ama daha çok Android telefonları özellikle de Samsung ve Çin yapımı Xiaomi marka telefonları tercih ediyorlar. Çin’de pazar payı küçülmeye başlayan Apple, bu hamlesiyle dünyanın büyük telefon pazarında konumunu güçlendirmeye çalışıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.