Nissan’dan arabaya uygun akıllı kol saati

Araba üreticisi Nissan, arabanın ve sürücünün performansını takip eden bir akıllı kol saati satışa sundu.

Nissan'dan arabaya uygun akıllı kol saati

Diğer akıllı kol saatleri gibi Nissan Nismo da kullanıcının nabzını, ateşini ve diğer biyometrik bilgileri takip ediyor.

Ama diğer akıllı kol saatlerinden farklı olarak kullanıcı arabanın ortalama hızı ve yakıt tüketimi gibi bilgilerini de takip edebiliyor. Uzmanlar kol saatinin arabalarda bağlanabilirlik olanakları bakımından önemli bir adım olabileceği kanısında.

What Car? internet sitesi editörü Chas Hallett “Araba üreticilerinin yeni rekabet alanı bağlanabilirlik.” diyor, ve ekliyor: “Arabalardan internete bağlanılabilmesi için teknoloji geliştirilirken ve tüketici elektroniği kol saatleri üzerinden bağlantılar yapılabilmesine yönelmişken Nissan çok akıllıca bir adım atıp ikisini bir araya getirdi.”

Arabanın ana bilgisayarına bağlanabilen Nismo kol saati, kullanıcılara arabanın performansını ve telematiğini takip etme olanağı sağlıyor. Kullanıcılara ayrıca kol saati aracılığıyla Nissan'dan mesajlar da gönderilebiliyor.

Kol saati 22 Eylül'e kadar sürecek Frankfurt Araba Fuarı'ndan önce tanıtıldı.

Konsantrasyon seviyesi

Nissan 'da pazarlama ve iletişim müdürü Gareth Dunsmore, “Giyilebilir teknolojinin popülaritesi artarken biz de bu yenilikçi teknolojiden yararlanmak istedik.” diyor.

Aralarında Samsung ve Sony Smartwatch 2′nin de bulunduğu birçok akıllı kol saati bu sıralarda piyasaya sürüldü.

Hallett, arabalara bağlanabilen kol saatlerinin diğer tüketici elektroniği satan firmaların tasarladıklarından daha kullanışlı olabileceğine inanıyor.

Hallett, “Soğuk bir günde arabanıza binmeden ısıtabildiğinizi, veya yağmur yağmaya başlayınca üstü açık arabanızın çatısını kapatabildiğinizi düşünün.” diyor.

Nissan'ın ürettiği Leaf model arabalara haliz hazırda kişilerin cep telefonuyla komutlar verilebildiğini hatırlatan Dunsmore, gelecekteki kol saatlerine de bu tür işlevsellik kazandırılması gerektiğini söylüyor.

Nissan gelecekte Nismo kol saatlerine sürücülerin yorgunluk, konsantrasyon ve sıvı alma seviyelerini ölçebilme işlevselliği kazandırılmasını hedefliyor.

Üç değişik renk seçeneğiyle satışa sunulan Nismo'nun pili bir hafta dayanabiliyor ve üstündeki iki düğmeyle kontrol edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir