Apple, Samsung’un Telefon Satmasını Yasaklayabilir

ve Samsung’un bitmek bilmeyen dava sürecinde Amerikan federal mahkemelerinden birinim Apple’ın haklı olduğunu savunarak Samsung’un iPhone patentlerini kullanan telefonlarının satışını durdurabileceği ortaya çıktı.

 

’ın benim dediği kilit açmak için kaydırma, otomatik metin düzeltme ve bağlantılar fonksiyonlarına ait patentleri ihlal ettiği gerekçesi 4 yıldır süren dava süreci her oturumda biraz daha sonuca yaklaşırken Mayıs 2014’te Apple, 120 Milyon Dolar hasar tazminatı almış; ancak Güney Kore devinin telefonlarından bu özelliği kaldırması ilgili bir yaptırıma gitmemişti.

Kararın ardından Samsung bu özellikleri telefonlarından kaldırmıştı ki; şu an sadece tek bir modelinde bağlantılar özelliği bulunuyor; ancak Galaxy serisinin üreticisi davadan çekilmiş de değil ve bu işin peşini bırakacak gibi görünmüyor.

Hem bu son karar, hemde daha önceki ihlal kararların ile ilgili temyize giden Samsung ve eğer kazanırsa son hüküm geçerli olarak daha öncekileri geçersiz kılacak.

Şimdilik ’ın elinde bir mahkeme zaferi var ve Samsung, istediği özellikleri telefonlarından kaldırmış durumda ki; istediği taktirde diğer firmaları da hedef tahtasına koyup irili ufaklı pek çok firmaya dava açabilecek konumda.

Diğer taraftan bu dava iki için de bir kova suyun içindeki damla. İki firmanın tüm kürede karşılıklı taraflarından yer aldığı ve kazanıp kaybetmeyi sürdürdüğü 50’den fazla dava varkenAmerikan mahkemelerinin ’ı haklı görmesi diğer davaların gelişimi ile ilgili bir işaret veremiyor.

ALINTIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir