Apple yine 1 numara; ama…

fft2mm3297437

Bu listenin 1 numarası olmak, Apple’ın başına daha çok dert açacak gibi görünüyor…

 

Apple, Samsung ve HP gibi dev teknoloji şirketlerinin uğraştığı sorunlar arasında çok ilginç bir detay var. Bu şirketler, patent trollerinin sürekli saldırısı altında bulunuyor.
Patent trolü, silikon vadisinde kısa süre önce isimlendirilen bir kavram. Bazı şirketler veya kişiler, gelecekte kullanılması mümkün bazı fikirlerin patentini alarak bunları kasalarında saklıyorlar. Ne zaman ki büyük bir teknoloji şirketi, kendi ürünlerinde onların patentini anımsatan teknolojiler kullanmaya başlıyor, patent trolleri bu şirketlere dava açıp milyar dolarlık tazminatlar talep ediyorlar.
Eğer patent konusunda çok isabetli tahminlerde bulunmuşlarsa, bazen on milyonlarca dolarlık tazminatlar koparabiliyorlar da…
ABD, patentli fikirlerin ihracatından her yıl 90 milyar dolar gelir elde ediyor. ABD’deki ticari davaların da bir çoğu patentler nedeniyle açılıyor. 1990 yılında mikro işlemci alanındaki patent davalarının sayısı 15 binken, bu yıl bu sayı 65 bine çıkmış durumda. Yazılım patentleri için de şu anda yılda 125 bin dava açılıyor.
Apple, bu davalara en fazla hedef olan şirket konumunda; 2012’de 44 patent davasıyla uğraşmak zorunda kalan Apple’ın bu davalarının sayısı her yıl artarak devam ediyor. Samsung’un 2012’de 39, HP’nin ise 17 patent davasına hedef olduğu anlaşılıyor. Yılda yüz milyon dolardan az kazanan firmalara çok fazla sayıda dava açılmazken, patent trollerinin gözlerini büyük paralara diktiği, hedefledikleri firmalardan belli oluyor. 50 milyar dolardan fazla para kazanan şirketlerin çoğu çok sayıda patent davasına muhattap oluyor. Şirketler bu davaları kaybetmeleri halinde, çok büyük cezalar ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir