Facebook kişisel bilgilerinizi kullanabilecek

fft2mm3297056

Facebook, dün Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’nde değişikliğe giderek, kullanıcıların sosyal ağdaki bilgilerini kullanabilmek adına kendisine yeni yetkiler verdi

 

Facebook, geçmişte sıkça maruz kaldığı gizlilik tartışmalarını yeniden başlatacak gibi görünüyor.
Sosyal medya ağının gizlilikten sorumlu ismi Erin Egan, dün Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’nde değişiklikler yapıldığını belirtti. Değişiklikler, Facebook’un şahsi bilgilerinize erişmesine izin verecek.
Değişiklik, Facebook’un sunduğu içeriklerle bağlantılı olan tüm bilgilerinizi kullanmasına izin verecek. Şirketten yapılan açıklamada, üçüncü partilerin de bilgilerinize erişebileceği açık şekilde ifade edildi:
“Sosyal medya ağı üzerinde paylaşılan kamu bilgisine veya hizmet sağlayıcıların bilgilere erişim sağlamasına izin verebiliriz. Böylece, bizlere hizmet sunabilirler.”
PROFİL FOTOĞRAFINDAN KULLANICI TESPİTİ
Reuters’ın haberinde verdiği örneği göre, Facebook, kamuya açık olan profil fotoğrafınızı ‘yüz tanına teknolojisi’ için kullanabilir.
konusu teknolojinin, fotoğraflarda insanları etiketlemenin ötesinde başka amaçlar için kullanılabileceği öne sürülüyor.
VentureBeat, yüz tanımanın profil fotoğraflarını kapsamaya başlaması halinde, etiketlenmemiş insanların bile tanınabileceğini belirtti.
Egan, yüz tanına teknolojisinin sadece fotoğraf etiketleriyle sınırlı kalacağı konusunda veremeyeceğini belirtirken, bu konudaki gelişmelerden kullanıcıları haberdar edeceklerini söyledi.
Bu gelişmenin ardından Facebook kullanıcılarına gizlilik ayarlarını gözden geçirmek düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir