Asus, Windows RT'li Tablet Üretimini Azaltıyor

Microsoft’un ARM tabanlı tabletler için geliştirdiği Windows RT, üreticilere göre bekleneni veremedi. Asus, Win RT’li tablet üretimini düşürerek Windows 8’e ağırlık vereceğini duyurdu.

Microsoft’un ARM tabanlı tabletlere yönelik çözümü Windows RT piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son haberler Asus firmasının da Win RT işletim sistemli tablet üretimini ciddi ölçüde düşüreceği yönünde.

Bilindiği gibi, Windows 8 arayüzünü temel alan ve klasik Windows masüstü görünümü de içeren RT’nin en büyük eksiği x86 uygulamaları çalıştıramıyor olması. Bir başka değişle, Windows RT bilinen Windows uygulamalarının hiçbirini desteklemiyor.

RT’li tabletlere ilk tepkiler yılın başlarında ortaya çıktı ve giderek yükseldi. Şubat ayında Surface RT iade oranları üst düzeye ulaştığı, Mart ayında ise Samsung’un bazı Avrupa ülkelerinde RT tabletlerin satışını sonlandırdığı duyuruldu.

Benzer bir kararı yeni açıklayan Asus firması da Windows RT işletim sistemli tabletlere yönelik üretim planlarını Windows 8 tabletler lehine düşüreceğini belirtti. Şirket adına konuşan Jonney Shih satışların umut verici olmadığını söyleyerek, insanların hala masaüstü Windows uygulamalarına ilgi duyduğunu ifade etti. Daha önce de Acer Başkanı Jim Wong Windows RT’nin değeri olmadığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir