Turkcell 4G'de Hız Rekorunu Kırdı

Mobil iletişimde yeni nesil bağlantı teknolojisi 4G ile ilgili testler devam ederken bir hız rekoru Turkcell’den geldi. Şirket 4G’de 900 MBps hızına ulaştığını açıkladı.

Bugün İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile 4G teknolojisinde 900 Mbps’ye varan hızlara ulaştığını açıklayan Turkcell, geleceğin mobilteknolojileriyle ilgili ipuçları da verildi. Toplantıya Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Turkcell Şebeke Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü katıldı.

Toplantı sırasında yapılan testlerde 900 Mbps’ye varan hızlar elde edildi ve internetten 1 GB’lık dosya birkaç saniye içinde indirildi. LTE Advanced teknolojisi kullanılan testlerde aynı zamanda prototip modemlerde testlerde yapıldı.

Teknolojinin detaylarını toplantı sonrasında görüştüğümüz Turkcell Şebeke Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü’ye sorduk:

2015 yılında gelebilir

Yapılan testler hızları göstersede de 4G teknolojisinin 2015’ten önce ülkemize gelmesi beklenmiyor. 4G’nin kullanılmaya başlanması için sektörü düzenleyen BTK’nın gerekli düzenlemeleri ve frekans tahsislerini yapması gerekiyor. Öte yandan mobil internette data paketleri genelde 4, 6 ya da 8 GB olarak tanımlı. 4G ile bu paketlerin içeriklerinin de değişmesi ve limitlerin artması bekleniyor.

LTE Advanced nedir?   

LTE Advanced, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkmamızı sağlayacak olan teknolojiye verilen isimdir. Örneğin, taşıyıcı birleştirme ile elde edilecek 100 MHz bandı kullanılarak “indirme” yönünde 750Mbps-3Gbps aralığında teorik hızlara çıkılabilir.

LTE Advanced’in avantajları

  • Yüksek data hızları ile mobil sağlık, mobil eğitim gibi uygulamalarda daha hızlı veri paylaşımı
  • Düşük gecikme zamanı ile daha da keyifli oyun deneyimi
  • Video indirme ve izleme kalitesinde farklılaşma
  • Daha yüksek kapasite ile daha da kaliteli iletişim

Vodafone da test yaptı

Bugün 4G ile ilgili bir test haberi de Vodafone Türkiye cephesinden geldi. Firma yaptığı açıklamada 300 Mbps hızlara ulaştıklarını açıkladı. Öte yandan Avea da geçtiğimiz günlerde 5G teknolojisi ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve bu yeni nesil internet bağlantısının standartları oluşturma konusunda çalışmalar yaptığını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir