Avea'nın 2013'ün 2.Çeyreği Gelirleri 1 Milyar TL'yi Aştı

Avea, 2013 yılı 2.çeyrek dönem finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Avea; toplam gelir, kişi başı konuşma süresi, abone başı aylık gelir, toplam müşteri sayısı ve müşteri tabanındaki akıllı cihaz sahiplik oranında gösterdiği büyüme ile rekor kırdığını açıkladı.

2013 yılı 2. çeyrek finansal verilerine göre Avea; tek çeyrekte 1 milyar TL üzerinde toplam gelir elde ederek bir rekora imza attı. Bu dönemde toplam gelirini geçen yılın aynı dönemine göre %17 oranında artıran Avea, EBITDA’da (faiz amortisman vergi öncesi kârlılığı) yılın ikinci çeyreğini, yüzde 49 oranında bir artışla, 129 milyon TL ile kapattı. 2013 yılı 2. çeyrek finansal sonuçlarının Avea için önemli oran ve büyümelere sahip olduğunu ifade eden Avea CEO’su Erkan Akdemir, elde ettikleri sonuçlar hakkında şu yorumda bulundu:

“Büyüklerimizin dediği gibi ‘Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz’. Biz de öyle yaptık. 2013 1. çeyrek dönemimizi “Toplam abone büyümesi”, “Faturalı abone oranı”, “Numara taşıma net kazanımı”, “Data gelir büyümesi”, “Akıllı cihaz penetrasyonu”, “Toplam ARPU”, “Faturalı ve Faturasız ARPU büyünmesi”ni kapsayan başlıkların tamamında rakiplerimizi geride bırakarak, bir GSM şirketi için çok önemli 8 alanda “Lider ” olarak tamamlamıştık.

2. çeyrekte ise operasyonel mükemmellik odağından ödün vermeden; değerlerimiz ve hedeflerimiz üzerine inşa ettiğimiz bir strateji izledik. 2012 senesinde Avrupa’da mobil pazar geliri yerinde sayarken hatta %0.5 küçülürken; ülkemizde ortalama %11 büyüdü. Avea’nın büyüme oranıysa bunun da üzerinde %13 olarak gerçekleşti. 2013’de gelirlerimizi daha da artan bir ivmeyle büyütmeye devam ediyoruz. 9 çeyrektir çift haneli büyüyoruz ve bu yılın 2. çeyreğinde kendi rekorumuzu da kırarak 1 milyar TL sınırını aştık. Elde ettiğimiz bu sonuçlar, özellikle son yıllarda her alanda gerçekleştirdiğimiz yatırımların ve izlediğimiz stratejinin kartopu etkisini taşıyor”

dedi. Birinci çeyrek itibariyle, abone başı aylık gelirde (ARPU) 10 çeyrektir kesintisiz lider olan Avea, ikinci çeyrekte, Abone başına aylık gelir rakamını (ARPU) ise çift haneli büyüterek 23.5 TL’ye yükseltti.

2012 yılı ikinci üç aylık döneminde 13 milyon olan müşteri sayısı 2013 yılının aynı döneminde yüzde 7’lik artışla 13.9 milyona yükselten Avea; yüzde 44 faturalı müşteri tabanını korudu. Avea 1. Çeyrek itibariyle, pazarda 21 çeyrektir ‘en yüksek faturalı müşteri oranına sahip operatör’ unvanına sahip.

Toplam internet geliri yüzde 43 büyüdü

2013 1. çeyrek sonuçlarına göre faturasız abone büyümesinde de 9 çeyrektir lider olan Avea, 2013 2. çeyrek döneminde abone başına konuşma süresini ise, 378 dakika ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 oranında artırdı.

Toplam mobil internet gelirini* bir önceki yılın aynı dönemine göre %43 artışla 132 milyon TL’ye çıkartan Avea, akıllı cihaza sahip müşteri oranını da 11 puanlık artışla yüzde 30’a yükselti. Avea akıllı cihaz alanında, ilk çeyrek itibariyle ardı ardına 7 çeyrek boyunca lider operatör konumunda.

Erkan Akdemir bu alandaki büyümede müşterilerini iyi analiz etmelerinin kendleri için önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak; 01 Ocak-30 Haziran 2013 tarihli Avea Müşteri Endeksi verilerinden de dikkat çekici örnekler verdi.

“İnterneti kimin hangi amaçla kulandığını ve neye ihtiyacının olduğunu bilmek bu noktada önemli. Bu kapsamda hazırladığımız müşteri endeksleri bize ciddi anlamda ışık tutuyor. 01 Ocak-30 Haziran 2013 tarihli endeks verilerimize göre; erkekler, kadınlara göre %24 oranında daha fazla data kullanımı gerçekleştirmiş. Avea’lı gençler sosyal medya sitelerinden sonra en çok haber ve video sayfalarını ziyaret ederken, profesyoneller alışveriş ve haber sayfalarına yönelmiş. Buna ek olarak, Avea’lı profesyonellerin en çok data kullanımı yaptığı iller; ilk 3 büyükten sonra Adana, Mersin ve Gaziantep olarak sıralanıyor.”

“Avea telefonda Akıllı oynamayı seviyor”

Konu mobil telefon ve fark yaratacak hizmetler olunca Avea ‘Akıllı’ olmayı da oynamayı da sevdiğini dile getiren Akdemir, akılı cihaz penetrasyonda Avea’nın elde ettiği sonuçlar hakkında şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz Sade, Ekonomik ve Çeşitli tarife ve kampanyalarımızla ‘Akıllara’ hitap ettik ve bunun sonucunda da 2013 yılı 2. çeyrekte akıllı cihaz sahiplik oranını yüzde 30’a yükselttik. Bunu başardık çünkü, Türkiye’de mobil bağlantıyı uçtan uca bir organizasyonla yönetmeye ilk biz başladık. Mobil Bağlantı Direktörlüğü altında bütün aksiyonlarımızı birleştirdik ve mobil bağlantıyı oluşturan; içerik, erişim ve terminal katmanlarını bir arada yönetiyoruz. Bunun karşlığını da akıllı cihazlarda yüzde 30 penetrasyon oranı ile aldık!”

Net numara kazanımında 5 çeyrektir lider

Avea’nın, büyürken yatırımlarına da ara vermeyerek iletişim kulesi sayısını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırdığını dile getiren Akdemir şöyle devam etti:

“2013 ikinci çeyrek itibariyle 13.9 milyon müşterimiz var. Toplam abone büyümesinde 2013 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle 7 çeyrektir lider konumdayız. Son çeyrek itibariyle net numara kazanımının kesintisiz 5 çeyrektir lideriyiz. ARPU’da ise 2013 yılı ilk çeyrek dönemi itibariyle liderliğimizi 10 çeyrektir aralıksız sürüyoruz”

Hayat Değişir Avea’yla; tek çeyrekte 10 milyon TL tasarruf

Rekabeti tüketici lehine şekillendiren operatör olarak çalışmayı çok sevdiklerini söyleyen Erkan Akdemir; bu liderliklerin arkasında yatan faktörü ise şöyle anlattı :

“Müşterilerimizi dinledik; yüksek fatura sürprizine son verdik. Bunun sonucunda da pazardaki en avantajlı teklifler yine Avea’dan geldi. Korkusuz dönemin mimarı olduk. Müşterilerimiz için en yeni teknoloji tablet ve cihazları en avantajı tekliflerle buluşturduk. Marka işbirliklerimiz kapsamındaki kampanya adetlerimiz 2013 ikinci çeyrekte nerdeyse 3 katı artış gösterdi; müşterilerimize sağladığımız fayda 5 kat artarak 10 milyon TL’ye yükseldi”.

“Kurumsalda da büyümeyi sürdürüyoruz”

Kurumsal segmentte de sağlıklı büyümelerinin devam ettiğini dile getiren Akdemir şunu söyledi :

“Özellikle farklı sektörlere odaklandığımız ve ‘tailor made’ M2M projelerimizin dikkat çektiği bir dönem. Bu alanda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 82 daha fazla gelir elde ettik. Abone oranında ise yüzde 55 daha büyüdük. Tüm bunların yanı sıra ikinci çeyrekte, Türkiye’nin pek çok önemli ve büyük projesini hayata geçirdik”.

Ar-Ge gücü ülke sınırlarını aştı, FotoFilm’in instagram ya da “Vine” uygulaması iddiasında

2. çeyrek dönemde kendilerini en çok gururlandıran konulardan birinin de AR-Ge’de olduğunu belirten Akdemir şöyle devam etti :

“Avrupa Birliği Çerçeve Programları Araştırma Fonu desteğiyle 5G’nin geleceğini şekillendirmek üzere kurulan konsorsiyumda yer alan 8 kurumdan biri olduk. Konsorsiyum, geçtiğimiz günlerde üçüncü toplantısını Avea ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirdi. MOTO (Mobile Opportunistic Traffic Offloading) Projesi adı altında çalışmalarını başlatan konsorsiyumda Avrupa ülkelerini temsil eden tek mobil operatör olarak yer almamız da bir diğer önemli nokta”.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile yapılan işbirliğinin meyvelerini toplamaya başladıklarını dile getiren Akdemir, bu çalışmalardan biri olan FotoFilm uygulamasının ise Türkiye’yi daha da ileri götürür denilebilecek türden olarak nitelendirdi.

FotoFilm’in Instagram ya da bir “Vine” uygulaması iddiasında olduğuna dikkat çeken Akdemir; FotoFilm uygulamasının, görsel yaratıcılıkların tetiklendiği hikayeler oluşturmaya imkan veren bir platform olarak tasarlandığını söyledi.

İnsan kaynaklarını da yüzde 10 büyüttü

Avea CEO’su müşteri deneyimi ve kaliteli hizmete odaklanan Avea Müşteri Hizmetleri’nin müşteri temsilcisi sayısının yüzde 19 arttığını ve her çağrıya ortalama 17 saniye içerisinde yanıt verildiğini de sözlerine ekledi.

2013 yılı ikinci çeyrek döneminde insan kaynaklarına yatırım yapmayı da ihmal etmediklerinin altını çizen Akdemir, 2013 yılı 2. çeyrek dönemde Avea’nın insan kaynaklarını da yüzde 10 büyüttüğünü söyledi.

‘Hayatında değişim yaratmak isteyenler’ Avea’yı tercih ediyor

Avea’nın 2013 yılı 2. Çeyrek döneme ilişkin olarak elde ettiği çarpıcı finansal sonuçların son yıllarda gerçekleştirilen değişim ve dönüşüm çalışmalarının bir sonucu olduğunu belirten Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, finansal sonuçlar değerlendirmesi kapsamında şunları söyledi:

“Son yıllardaki yatırım atağımızla; sadece insan kaynağı, altyapı ve mağazalarımıza değil; aynı zamanda markamıza da ciddi bir yatırım yaptık. Logomuzda yerini alan yeni sembolümüzü, evrensel sinyal işaretini, esnek ve tüm ihtiyaçları karşılar nitelikteki çözümlerimizi temsil edecek şekilde tasarladık. Fonksiyonel farklılaşma noktalarında; sade, ekonomik ve çeşitlilik sunan bir avantajlar dünyası yaratırken; aynı zamanda geleceğe umutla bakan, heyecanlı, rekabete ve başarının önündeki engellere meydan okuyan bir marka kimliği de geliştirdik. Müşteri odağı, hizmet kalitesi ve operasyonel verimliliğimizi standartların çok ötesinde bir seviyeye taşımakla beraber, geleneksel ve yeni telekom alanlarındaki gelirleri de 2 yılda %30’dan fazla büyüttük.
İkinci çeyrekte yapmış olduğumuz bu çok önemli yenilik varolan ve potansiyel tüm müşteriler arasında oldukça dikkat çekti. ‘Hayat değişir Avea’yla dedik ve tam da beklediğimiz etkiyi yarattık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir