LG’nin 2013'ün 2.Çeyreğinde Geliri 13.58 milyar $

turkircmircindirLG Electronics 2013 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, mobil alanda büyük bir başarı elde ederek Nisan ve Haziran ayları arasında, şimdiye kadarki en yüksek satış rakamı olan 12.1 milyon akıllı telefon adedine ulaştı.

LG Electronics’in 2013’ün ikinci çeyreğinde geliri bir önceki yıla oranla yüzde 10.1 artışla 13.58 milyar dolara ulaştı. İkinci çeyrek faaliyet karı 426.92 milyon dolar, net kazanç 139.04 milyon dolar oldu ve bir önceki çeyrek rakamlarına oranla yükseliş gösterdi.

LG Ev Elektroniği Bölümü bir önceki çeyreğe oranla gelirinde yüzde 6.4 artış elde ederek 4.91 milyar dolara ulaştı. Gelişmekte olan ülkelerde elde edilen yüksek satış rakamlarının etkisiyle faaliyet karı 95.37 milyon dolara ulaştı. Küresel talebin düşük ve rekabetin yoğun olması nedeniyle LG premium ve geniş ekran TV pazarında Ultra HD TV ve OLED TV üretimine ağırlık vermeyi planlıyor.

LG Mobil İletişim Bölümü, ikinci çeyrekte gelişimini sürdürürken geçen yıla oranla yüzde 34.5 yükseliş ile 2.78 milyar dolar kara ulaştı ve bir rekora imza attı. 12.1 milyon akıllı telefon satışı yaparak ivme elde eden bölümün faaliyet karı geçen yıla oranla yükseliş gösterip 54.37 milyon dolara ulaştı. Ancak Güney Kore pazarında azalan talep, düşen satış fiyatı ve artan rekabet nedeniyle bir önceki çeyreğe göre bir miktar gerileme görüldü. L II ve F Serileri gibi modellerle yüksek teknolojiye meraklı kişiler için tasarlanan G Pro ve LG G2 cep telefonu satışlarının yakın dönemde artması bekleniyor.

LG Beyaz Eşya Bölümü’nde ise ikinci çeyrek sonuçları bugüne kadar gerçekleşen en yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bölüm 2.84 milyar dolar satış rakamına sahip olurken geçen yıla oranla yüzde 10.9 artış göstererek Amerika, Çin ve Latin Amerika’daki satış oranlarını da artırdı. İkinci çeyrek faaliyet karı 107.84 milyon dolar ile yükseliş gösterdi; ancak Ar-Ge yatırımlarının artması nedeniyle geçen yıla oranla bir parça düşüş yaşandı. LG Beyaz Eşya Bölümü çeşitli ve enerji tasarruflu ürünler geliştirerek büyümeye devam etmeyi hedefliyor.

LG Klima Sistemleri ve Enerji Çözümleri Bölümü de aynı şekilde rekor kırarak 1.55 milyar dolarlık satış gerçekleştirerek geçen yıla oranla yüzde 18.4, birinci çeyrek dönemine göre 42.5 oranında büyüme gösterdi. Bir önceki yıla ve çeyrek rakamlarına oranla yüzde 9.9 oranında artış oldu ve 152.41 milyon dolarlık faaliyet karı elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir