Azeri Gazeteci: Türkiye Coğrafyasının Her Taşında Bir Tarihi Zenginlik Var

Erzurum, Bayburt, Erzincan’a ait tarihi, turizm değerlerin tanıtımı için ‘seferberlik’ ilan eden Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Azerbaycan Nahcıvan’dan getirdiği gazeteciler ile tur operatörlerine bölgeye gezdirdi.

Erzurum, Bayburt, Erzincan’a ait tarihi, turizm değerlerin tanıtımı için ‘seferberlik’ ilan eden Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Azerbaycan Nahcıvan’dan getirdiği gazeteciler ile tur operatörlerine bölgeye gezdirdi. Uluslararası fuarlarda kardeş üç kentin stantlarını açan KUDAKA’nın getirdiği Bakü’de yayınlanan Yeni Musavat gazetesi yazarı Aygün Muratxanlı, “Türkiye coğrafyasının her taşında tarihi zenginlik var. Türkiye bu potansiyeli belgeseller yaparak, uluslararası fuarlara katılarak Dünyaya tanıtmalı” dedi.

Azerbaycan Nahcıvan’dan gelen medya mensupları ile tur operatörleri, Bayburt’ta düzenlenen ‘Dede Korkut Şenlikleri’ne katıldı. Bayburt’un tarihi değerlerini görme olanağı bulan Azeri gazeteciler, daha sonra Erzurum’a getirildi. Palandöken’deki Polat Renaissance Otel’de konuk edilen konuklar, Palandöken turizm merkezini, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları nedeniyle yaptırılan atlama kuleleri ile diğer tesisleri gezdi. Palandöken’de cağ kebap ve kadayıf dolması ikram edilen konuk gazeteciler, Erzurum’un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Erzurum ve Bayburt’la ilgili görüntüler çeken ve haberler yapan medya mensupları, ilk kez geldikleri Erzurum Bayburt’tan etkilendiklerini bildirdi.

RUS, AZERİ TÜRK BİLİM ADAMLARI KONFERANS VERMELİ

Yeni Müsavat gazetesi yazarı Aygün Muradxanlı, ülkelerin zenginliklerini, değerlerini diğer halklara göstermek için önem verdiklerini, Türkiye’nin de bu anlamda çok büyük bir potansiyeli bulunduğunu söyledi. Aygün Muradxanlı, şöyle konuştu:

“Türk coğrafyasının her taşında tarihi bir zenginlik var yatıyor. Bu nedenle Türkiye’nin uluslararası fuarlara gitmesi ve belgeseller hazırlayarak potansiyelini tanıtması gerekir. Türkiye nasıl Ege ve Akdeniz’de Avrupalılar için güzel turistik merkezler oluşturmuşsa, tarihi mekanları da sunmalısınız. İnsanlar yaşadıkları gezegeni merak ediyor. insanlar ilk tarihten bugüne nelerin olup bittiğini bilmek merakında. Ruslar bilimsel bakımdan bakarlar her şeye. Biz Sovyet’ler döneminde Ruslarla aynı coğrafyada yaşadık. Onlarla bilimsel ilişkilerimiz hala var. Azerbaycan bilim adamları size yardımcı olabilir. ,Türkiye ve Azerbaycan bilim adamları ile turizmcilerinin ortak bir konferansı ses getirir.”

“STRATEJİ EYLEME DÖNÜŞTÜ”

KUDAKA Tanıtım, İşbirliği Ünite Başkanı Müzeyyen İnci ise, bölge için hazırlanan turizm stratejisinde tanıtım konusunda özellikle tur operatörleri medya temsilcilerinin bölgede ağırlanmasını kararlaştırıldığını bildirdi. Müzeyyen İnce, “Stratejinin eylem planı kapsamında Azerbaycan ve Nahcıvan’dan 28 medya mensubu ile tur operatörünü getirdik. Dede Korkut’u hikayelerinde Azerbaycan coğrafyası olduğu için çok seviyorlar. Sonra tarihi değerlere ilgi gösterdiler. Ruslar’a karşı savaşmak için o tarihlerde yaptırılan Tabyalar’ı ilgilerini çekti. Çeşitli dönemlere ait eserleri gördüler. Bölgenin tanıtımı konusunda bu tür etkinliklerimiz devam edecek” dedi. – Erzurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir