En Kullanışlı Custom Rom’lar

Google tarafından geliş mobil işletim sistemi Android, pek çok firma tarafından özelleştiriliyor. Firmalar tarafından çeşitli arayüzler ve uygulamalar yüklenen bu işletim sistemi, bir süre sonra telefonlarımızda yavaşlamalara neden oluyor. Telefonlarını hızlandırmakve gereksiz uygulamalardan kurtulmak isteyen çoğu kullanıcı çareyiCustom Rom yüklemekte buluyor. Custom Rom sayesinde telefonlarını istedikleri gibi özelleştiren kullanıcılar, çeşitli overclock işlemleri de yapabiliyor.

Android işletim sistemli  telefonlarınızda Custom Rom denemek ve çeşitli geliştirmeler yapmak isteyen kişiler, telefonları ile uyumlu Rombulmaları şart. Uygun Rom’u bulduktan sonra Root işlemini gerçekleştiren kullanıcılar istedikleri Rom’u yükleyebilirler. Unutmadan belirtmemiz gereken nokta Root ve Rom yükleme işlemleri telefonlarınızı garanti dışıbırakacaktır. Fakat bu işlemlerden sonra Orjinal Rom’u tekrar kurar ve Rootişlemini kaldırırsanız, garantide bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca Googleuygulamalarının yüklü olarak gelmediği Custom Rom’larda, uygulamaları kullanabilmek için Gapps dosyasını yüklemeniz gerekiyor.

CyanogenMod

Custom Rom üreticileri arasında belki bilindik olanı Cyanogen’dir. Geliştiriciler tarafından oldukça geniş bir telefon listesine hizmet verenCyanogen, OTA olarak güncelleme sunan sayılı Custom Rom’lardan birisi. Firmalar tarafından güncelleme desteği sunulmayan telefonlara en güncel işletim sitemini sunan Cyanogen, birçok özelleştirme seçeneğinde beraberinde sunuyor.

Paranoid Android

CyanogenMod’a oldukça benzer özelliklere sahip olan Paranoid Android, stabil çalışan sayılı Rom’lar arasında. Hybrid Mode ve Pie Contrololarak adlandırlan iki farklı özelliği barından Paranoid Android’de,uygulamaların nasıl çalışacağını belirleyebiliyorsunuz. Bildirim çubuğunu tamamen kapatabildiğiniz Rom’da, Pie Control adı verilen bildirim merkezini kullanabilirsiniz. Farklı bir tasarıma sahip olan Pie Control,yuvarlak bir menü üzerinden bütün işlemlerinizi yapmanıza olanak sağlıyor.

AOKP

Android Open Kang Project’in baş harflerinden ismini alan Custom Rom,ortalama olarak 2 haftada bir güncelleniyor. Aylık olarak kararlı sürümleri yayınlanan Rom’da uygulamalara özel Led bildirimi, düzeyleri ve çeşitligeliştirmeler yapabilirsiniz.

MIUI

Çinli telefon üreticilerinden Xiaomi tarafından geliştirilen MIUI, diğerRom’lara oranla farklı bir yapıya sahip. iOS ve TouchWiz arayüzüne benzeyen bir yapıya sahip olan MIUI, Açık Kaynak Kodlu yapıyı temel alıyor. Türkçe dil desteğinde ufak tefek problemlerin olduğu Rom, haftalık olarak güncelleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.