HIV dünyada azalırken Türkiye’de katlanıyor

1988 yılından bu yana her yıl tüm dünyada çeşitli kampanya etkinlikler ile anılan ‘ AIDS Günü’nde ’de de tıp dünyasının önde gelen isimleri sanatçılar bir araya gelerek HIV’in yayılımına ve HIV/AIDS ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıklara karşı yürek oldu.
hiv-virusu

HIV Enfeksiyonu Derneği HIVEND’in İstanbul’da gerçekleştirdiği organizasyonun açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, dünyada 37 milyon kişinin AIDS virüsü ile yaşadığına, ’de son yıllarda HIV/AIDS vaka sayılarının her yıl katlanarak arttığına dikkat çekerek, “Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı, Zührevi Hastalıklar Birimi’nin yıl sonu verilerine göre 10 bin 475 HIV vakası bildirilmesine karşın gerçekte bu sayının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

hiv-aids
’de 2010’da yıllık bazda yeni gelen vaka sayısı 58 iken, 2014 yılında bu rakam 3 katından fazla bir artışla yılda 2 bin yeni vaka seviyelerine dayanmış bulunmakta. Tedaviye başlanmadığı takdirde ölüm ile sonuçlanan hastalığın ortaya çıkmasından bu yana çapında 39 milyon kişi hayatını kaybetti” diye konuştu.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.