HIV dünyada azalırken Türkiye’de katlanıyor

1988 yılından bu yana her yıl tüm dünyada çeşitli kampanya ve etkinlikler ile anılan ‘Dünya Günü’nde Türkiye’de de tıp dünyasının önde gelen isimleri ve sanatçılar araya gelerek HIV’in yayılımına ve HIV/ ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıklara karşı tek yürek oldu.
hiv-virusu

HIV Enfeksiyonu Derneği HIVEND’in İstanbul’da gerçekleştirdiği organizasyonun açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, dünyada 37 milyon kişinin AIDS virüsü ile yaşadığına, Türkiye’de son yıllarda HIV/AIDS vaka sayılarının her yıl katlanarak arttığına dikkat çekerek, “Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı, Zührevi Hastalıklar Birimi’nin 2015 yıl sonu verilerine göre 10 bin 475 HIV vakası bildirilmesine karşın gerçekte bu sayının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

hiv-aids
Türkiye’de 2010’da yıllık bazda gelen vaka sayısı 589 iken, 2014 yılında bu rakam 3 katından fazla artışla yılda 2 bin yeni vaka seviyelerine dayanmış bulunmakta. Tedaviye başlanmadığı takdirde ölüm ile sonuçlanan hastalığın ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında 39 milyon kişi hayatını kaybetti” diye konuştu.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir