Facebook’ta Türk Hava Kurumu virüsüne dikkat

’ta virüs bulaştırmak için günler önce Yetenek Sizsiniz programının adını kullananların ardından bu kez de Türk Kurumu’nun adı kullanılarak kullanıcılara virüs bulaştırıyor.

Facebook'ta Türk Hava Kurumu virüsüne dikkat

 

Günler önce Türk Kurumu adına kimliği belirsiz kişilerce ’ta bir etkinlik sayfası açıldı. Söz konusu sayfada ise Türk Kurumu’nun 500 bin öğrenciye burs vereceği belirtiliyor. Bursa hak kazanmak için ise kullanıcılardan istenen şey ‘Bilet Al’ butonuna tıklamak.

Söz konusu bağlantıya tıklayanlar burs kazanacağını umsa da aslında bu bir tuzak; zira söz konusu kısaltılmış link’e girenler farkında olmadan hesabına virüs bulaştırıyor ve bu virüs bulaştığı hesabın tüm arkadaş listesine bu etkinliğin davetiyesini yolluyor. Bu şekilde kısa sürede binlerce kişi Türk Kurumu’yla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bir sayfaya, bir link’e girmiş oldu.

’ta olayın büyümesiyle beraber ise kullanıcılardan artan şikayet üzerine Türk Kurumu harekete geçti ve Facebook üzerinde burs vaadinde bulunan sahte hesapları bir bir kaldırdı. Türk Hava Kurumu’nun resmi internet sayfasına girenler ise THK’nın Facebook virüsüyle ilgili uyarısıyla karşılaşıyor.

THK’nın açıklaması şöyle: “Kurumumuzca yapılan sosyal medya taramalarında ‘Türk Hava Kurumu’ndan 500 bin öğrenciye burs’ başlıklı paylaşımlar yapıldığı ve sosyal medya hesaplarında sayfalar açıldığı tespit edilmiştir. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan virüslü sayfalara giren kullanıcılar bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Vatandaşlarımızı yanıltmak ve virüslü sayfalara yönlendirmek için yazılan tüm bilgiler asılsızdır ve THK ile ilişkisi yoktur. Kurumumuz bünyesinde burs verilmesi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak ve Twitter nezdinde gerekli engelleyici girişimler yapılmıştır.”

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir