Facebook’tan şok karar!

kaybeden çocukları ‘kamuya' çtı.

Facebook'tan şok karar!

 

Facebook, 13-17 yaş arasındaki kullanıcılar için koyduğu kuralları gevşetti.

Çocuklara yönelik kısıtlayıcı kurallarını gevşeten Facebook'ta artık 13-17 yaş arasındaki kullanıcıların paylaşımları, 1.2 milyar hesabın erişimine açık hale geldi.

Düzenleyici kuruluşlar ve ailelerden gelen tepkiler nedeniyle gizlilik ayarlarını sıkı tutan ve bu doğrultuda çocuklara kısıtlı bir sosyal ağ deneyimi sunan Facebook, 13-17 yaş arasındaki kullanıcılar için koyduğu kuralları gevşetti.

Geçtiğimiz hafta 13-17 yaş arasındakiler için uygulanan paylaşım kriterlerinde değişikliğe giden Facebook'ta, bundan sonra bu yaş aralığındaki kullanıcılar, paylaşımlarını herkese açık olarak yapabilecek.

Değişiklik öncesi Facebook'un sadece arkadaş listelerindekilerle fotoğraf paylaşımı, güncelleme ve yorum özelliklerini kullanabilen çocukların sosyal ağda yazdıkları ve paylaştıkları herkese açık olacak.

ORTALAMA 300 ARKADAŞLARI VAR

Çocukları, tanımadığı kişilerin ve şirketlerin de takibine açık hale getiren bu değişiklikte; Facebook'un, hizmetlerini çocuklara yönelik olarak kısıtlamayan Instagram, ve Tumblr karşısında kullanıcı kaybı etkili oldu.

Facebook'un açıklamasına göre gizlilik ayarlarını değiştirmeyen 13-17 yaş arasındaki üyenin paylaşımları kamuya/herkese açık olmayacak.

Yapılan araştırmalara göre 13-17 yaş arasındakilerden sosyal ağlarda bulunan kullanıcıların yüzde 94'ünün Facebook hesabı bulunuyor ve bunların ortalama 300 arkadaşı var. Yapılan bu son değişiklikle ortalama 300 kişiyle yapılan paylaşımlar, herkesin erişimine açılmış oldu.

YAŞ, TEMEL KRİTER AMA BEYAN YETİYOR

1.2 milyar kullanıcıya eriş Facebook'ta açabilmek için 13 yaş sınırı var. Ancak yaş konusunda beyan usulü dikkate alındığından, kullanıcı üyelik işlemi sırasında doğum tarihi olarak hangi tarihi giriyorsa, yaşı ve buna göre gizlilik/paylaşım esasları ona göre belirleniyor.

Reşit olmayanlar için kısıtlı paylaşım kuralları bulunan Facebook'ta belirtilen doğum tarihi, yaş sınırlamasına tabi olan içerik ve reklamların gösteriminde temel kriter olarak alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir