Hijyen Konseyi, Parmak Ucuyla Bile Dokunmamanız Gereken 10 Pis Ürünü Açıkladı!

İnsanların daha sağlıklı koşullarda hizmet alması için çalışmalar yürüten Hizmet Hijyen Konseyi, 2015 yılının en pis 10 ürününü açıkladı.

Temizlik, hijyen, sağlık konularının ne kadar ciddi öneme sahip olduğunu belirtmemize gerek yok. Sağlıklı bir hayat sürdürmek ellerinizi gün içerisinde temiz tutmak ya da duş almak yeterli olamayabiliyor. Örneğin bulunduğumuz şehir olan İzmir’de son bir haftadır inanılmaz bir salgın var doktorlar, bu hastalığın (şiddetli bulantı, kusma ve ateş) salgın hale gelmesinin en büyük sebebinin ‘tuvaletler’ olduğunu belirtiyorlar. Yani siz ne kadar temiz olsanız da umumi bir tuvalete girdiğinizde hastalık kapmanız maalesef çok kolay.

Hijyen konusunda çalışmalar yürüten Hijyen Konseyi, gün içerisinde sıklıkla temas halinde olduğumuz fakat bakteri saçan 10 pis ürünü açıkladı. Sıklıkla kullandığımız ‘kağıt madeni para’ dışında içtiğimiz kola kutularının ağız kısmı, geçtiğimiz yılın en pis 10 ürünü sıralamasında ilk iki sırada yer alıyor. Şimdi bu ürünlere sırasıyla bir bakalım. (unutmayalım ki sağlıklı olmanın temelinde temiz olmak, temizliğin kökeninde de hijyenik olmak yatıyor)

Teneke kutu içeceklerin ağız kısımları
Kağıt paralar
Ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlerin sifon, musluk kapı kolları
Fastfood çiğ köftecilerde verilen garnitürler
Ortak kullanım alanlarındaki merdivenlerin tırabzanları
Restoran kafelerdeki kitapçıkları
Ortak kullanım alanlarındaki su sebilleri
kullanılan nargilelerin marpuç kısımları
Düzenli denetimi yapılmayan buz makineleri
Güzellik salonları kuaförlerdeki havlu ve aletler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir