Spotify Kendisine Açılan Davadan Dolayı 200 Milyon Dolar Tazminat Ödeyebilir!

Sanatçılara ödeme yapmadığı gerekçesiyle edilen Spotify, 200 milyon dolar tazminat ödeyebilir.

Firmaların sürekli olarak davalar peşinde koştuğu ve edildiği dönemdeyiz. Tüm şirketlerin ve kuruluşların bulunduğu ülkenin yasalarına ve koşullarına göre hareket etmesi gerektiği bu dönemlerde şirketler, ülkelerin farklı yasalarını kullanarak birbirlerini veya müşterilerini sindirmeye çalışıyorlar. Son dönemlerde artan olaylarında her zaman Apple’ın adının geçtiğini duyduk. Samsung ile alıp veremediğini çözmeye çalışırken vergi kaçırdığı ortaya çıkan Apple, bu olayın ardından bir itibar kaybı yaşamıştı. Bu haberimizde de dava edilen büyük bir şirketten bahsedeceğim ancak bu sefer davalı koltuğunda oturan şirket Apple değil, çoğumuzun müzik dinlemek amacıyla kullandığı Spotify.

Bildiğiniz gibi Spotify geçimini reklamlarından sağlayan müzik platformu. Ücretsiz şekilde kullanabildiğiniz uygulama, verdiği reklamlar sayesinde sanatçılara ödeme yapabiliyor ve platformu ayakta tutmak için gerekli olan parayı kazanabiliyor. Reklamların yanı sıra premium hesapla yani belirli bir ücret karşılığında elde edebildiğiniz hesapla birlikte reklamsız şekilde kullanabildiğiniz Spotify, görünen o ki sanatçıların bazılarına gerekli olan ödemeyi yapmıyormuş.

Melissa Ferrick

Bu sanatçılardan David Lowery, Spotify’ı bundan iki hafta önce etti. 150 milyon dolar tazminat isteyen David’in hukuki süreci hala sonlanmış değil. Böylesine büyük davanın ardından yeni yıla bir giriş yapmak isteyen Spotify, şimdide 200 milyon dolarlık bir tazminat davasının hedefi oldu. Melissa Ferrick adlı sanatçı tarafından edilen Spotify’ın dava edilme nedeni, Melissa’nın izni olmadan onun şarkılarını platformdan yayınlamış olması. Bu olayın yaşanmasının üzerinden birçok müzik lisansının alınmadığını belirleyen Melissa Ferrick, kendisi gibi mağdur olan başka sanatçıları da arıyor. Bu sanatçıları bulmasıyla birlikte Spotify’a karşı elindeki kozu büyütecek ve şirketin bundan kolay bir şekilde sıyrılamamasını sağlayacak.

Kaynak: DigitalTrends

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir