Huawei kendi GPU ve bellek yongalarını geliştiriyor

Mobil dünyasında kendi işlemcisini tasarlayan ve üreten ender firmalardan biri olan , Çin kaynaklı son haberlere göre GPU (mobil grafik birimi) ve bellek üretimine de el atıyor. CPU tarafından son olarak Kirin 950'yi mobil dünyasına sunan Huawei, Mate 8'de yer verdiği işlemciyle bu alandaki rüştünü bir kez daha ispat etti.

Mobil dünyasının en büyük üçüncü akıllı telefon üretici Huawei'in KirinOS ismiyle kendi işletim sistemini geliştirme çabasında olduğu biliniyor. KirinOS'un gelişim süreci şu an ne aşamada bunu kestirmek güç; ancak gelen haberlere göre Huawei, yeni işletim sisteminde donanım ve yazılım uyumuna büyük önem veriyor. Bu nedenle şirket yongaseti tarafında daha fazla hakkı elde etmek istiyor.

1450601647_960-qualcomm-inc-snapdragon-threatened-by-huaweis-powerful-kirin-950.jpg

Huawei kendi GPU ve bellek yongalarını geliştiriyor

Bu noktada Huawei'in amacı kendi GPU ve bellek yongalarını geliştirmek. GPU tasarımı oluşturmak oldukça zor bir süreç. Apple'ın da bu sürece başladığı kısa süre önce bildirildi. Ancak Apple'ın 3-4 yıla kadar kendi GPU tasarımını kullanmasına ihtimal verilmiyor.

ilginizi çekebilir>> Apple kendi GPU mimarisini geliştiriyor

Bellek yongasetlerine gelince; Huawei bu noktada Samsung, Micron veya SK Hynix gibi sektörün büyük oyuncularıyla ortaklığa gitmeyi hedefliyor.

KirinOS ve Huawei'in kendisine ait donanımı kullanma planları, Çinli şirketi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Google dahil birçok tedarikçi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir