İnternet Hızı Artıyor Peki Türkiye Kaçıncı?

internet-hizi-artiyor-peki-turkiye-kacinci-5603668_400

İnternet ı çapında yükselişte. Akamai'nin 133 bölgede yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre bağlantı hızları, 2013'ün 2. çeyreğiyle mukayese edildiğinde 0.2 ile %259 oranlarında artış gösterdi. Bu yeni rakamlar da 3. çeyreği kapsıyor.
Bulut servis sağlayıcısı Akamai, geçtiğimiz günlerde İnternetin Durumu başlıklı rapor yayınlandı. Buna göre ortalama global bağlantı hızı, saniyede 3.6mb olarak ölçüldü. Bu da bir önceki çeyrekle kıyaslanınca %10, 2012'nin aynı çeyreğiyle kıyaslanınca da %29'luk artışın yaşandığını gösteriyor.

Global çapta baktığımızda, ilk 3 olarak ortalama en hızlı bağlantılarının Güney Kore, Japonya ve 'ta olduğu görülüyor. Güney Kore, saniyede ortalama 22.1Mb değer ile dünya çapında birinci.

Dünya çapında internet hızının artmasında, gelişen teknoloji ve yenilenen altyapı çalışmalarının da etkisinin olduğuna dikkat çekilirken, yetkililerin internetteki performans artışının bu çalışmalarla daha da iyi olacağına dair inançları tam.

İnternet hızında Türkiye kaçıncı?

Mobil tarafa baktığımızda ise, ortalama bağlantı hızları 0.6Mb'ten 9.5Mb'e kadar artış gösterebiliyor. Ericsson'un rakamlarına göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran mobil trafikte %80'lik bir artış söz konusu.

Ve bir de tablo paylaşalım sizle.

Aşağıda gördüğünüz tablo, , Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin ortalama internet bağlantı hızlarını sıralıyor. İlk sırada, saniyede 12.5Mb ortalama bağlantı hızıyla Hollanda'yı görüyoruz. Global sıralamada 54. sırada yer alan ülkemiz Türkiye ise, bu listede de sondan bir önceki konumda, saniyede ortalam 4Mb bağlantı hızıyla yer alıyor. Aslında geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde, %39'luk bir artışın sonucu olarak bu rakam karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir