iPhone kullanıcısına Wi-Fi Assist şoku!

Apple iOS 9 ile beraber cihazlarına oldukça hoş yenilikler getirmişti ve bu yeniliklerden biri de kablosuz bağlantının kötü olduğu yerlerde otomatik olarak bu kötü durumu algılayıp 3G verisi kullanmanızı sağlayan “WiFi Assist” özelliğiydi. Ancak bu özellik Wi-Fi çekim alanı kötü olan bölgelerde oldukça riskli ve bir iPhone kullanıcısına pahayla patladı.

CBS News raporlarına göre San Francisco’da yaşayan bir gence geçenlerde Wi-Fi Assist özelliğini sürekli etkin tutması nedeniyle 2.000 $ fatura geldi. iPhone kullanıcısı genç aylık verisini 144 GB aştığı için bu faturaya maruz kaldı.

1452069871_fatura.jpg

Ashton Finegold adlı genç, aylık verisini aştığına dair kısa mesaj almasına rağmen umursamadı ve kullanmaya devam etti. Çünkü çok fazla aşmış olabileceğini düşünmüyordu.

Gencin yatak odasında Wi-Fi sinyali düşüktü ve Wi-Fi Assist özelliği etkin olduğu için farkında olmadan sürekli mobil veri üzerinden internet kullanıyordu. Yani izlediği tüm videolar ve dinlediği tüm şarkıları mobil veri üzerinden gerçekleştirdi. Durum böyle olunca da yüksek fatura kaçınılmaz oldu.

Eğer bir iPhone sahibi iseniz Wi-Fi Assist özelliğine dikkat edin. Çünkü bir fatura sürprizi ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir