Konami Resmen Konsol Oyunlarını Bırakıyor!

Uzun süredir konuşulan ve bir nevi şehir efsanesine dönüşen ”Konami konsol oyunlarını bırakacak” iddiaları yavaş yavaş gerçeklik kazanıyor. Bir devrin sonu geliyor.

 

Son olarak PES 2016 ile karşımıza çıkan Konami, artık resmi olarak elini ayağını konsol oyunlardan çekmeye hazırlanıyor.

Hatırlayacaksınız Mayıs ayında şirket CEO’su Hideki Hayakawa, Konami’nin artık mobil sektöre daha fazla önem vereceğini ve ”AAA” olarak adlandırılan konsol oyunlarını bırakabileceğini söylemişti. Hayakawa’nın bu açıklamasından sonra çoğu kişi şirketin ana ve önemli AAA oyunlara, oyun serilerine devam edeceğini düşünüyordu.

Ancak gelen haberler, Konami’nin baya baya gemilerini yaktığını gösteriyor. Gameblog sitesinin haberine göre Konami, bir süredir üzerinde çalıştığı Metal Gear Online‘ı bitirdi ve şirketin bundan sonra ”Metal Gear” başlığını taşıyan ciddi bir oyun projesi bulunmuyor.

 

Aslında bu durum, daha önceden Metal Gear serisi hakkında çıkan tüm haberlere ters düşmekte. Zira bir süredir Konami’nin beklediği başarıyı yakaladığı oyunlarından biri olan Metal Gear’ı pek çok yenilik ekleyerek sürdürmek istediği söylenmekteydi.

Tabi çoğu kişi hala şirketin bu şekilde kesin bir karar alarak konsol oyunlarına son vermesini beklemiyor ancak, oyun ve proje takvimi sürekli olarak dolu olan Konami, hem Metal Gear Solid 5: Phantom Pain’i hem de PES 2016’yı bitirmiş durumda. Ve artık Konami’nin takvimi boş, bomboş.

Son olarak Konami’nin nasıl bir yol çizeceğine dair bir başka ipucu da, Metal Gear Solid ve Castlevania gibi serilerde sürekli olarak Konami ile çalışmış olan, yani bir nevi Konami bünyesinde barınan besteci Rika Muranaka‘dan geldi. Twitter’da  takipçilerinin sorularını yanıtlayan Muranaka, ”Evet… Bu oldukça üzücü ancak, artık hiçbir AAA oyun için müzik yazamayacağım. Sanırım kendime başka bir AAA oyun şirketi bulmam lazım” yanıtını verdi.
Şirket CEO’su Hideki Hayakawa’nın Mayıs ayında verdiği bir ropörtajı hatırlayacak olursak;

”Power Pro ve Wining Eleven gibi oynadıkça öde oyun sistemlerinin verimliliğine göre, artık oyun platformumuz eşya (item) satmak yerine özellik satma modeline geçmeli. Bu iki oyun ile insanların nasıl ekstra içerik satın alabileceğini gördük. Özellikle Power Pro’nun bu konuda sağladığı başarı, bizi mobil platforma geçiş için çok iyi motive etti.

Oyun dünyası gün geçtikçe yeni platformlara taşınıyor. Bu platformların sayısı artıyor. Ancak bu platformlar içinde bize her zaman yakın olan mobildi. Bize göre oyunun geleceğin mobil platformda yatıyor.”

 

AAA oyun piyasasına yıllarını vermiş ve pek çok efsanenin altına imzasını atmış Konami’nin böyle kesin bir kararla piyasadan çekiliyor oluşu gerçekten üzücü. Hayakawa, sevilen ve büyük çapta gördükleri oyun serilerine devam edebileceklerini söylemişti fakat bu durumun da yavaş yavaş hayal olduğunu görüyoruz. Bakalım önümüzdeki günlerde Konami cephesinden ne gibi radikal kararlar gelmeye devam edecek? ( Bu arada tıpkı Konami gibi konsol oyunlara veda edip mobil sektöre geçen bir başka efsane Square Enix’i de hatırlatalım…)

Kaynak: CNet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir