Nano robotlar hayat kurtaracak!

Nano robotlar hayat !

Nano robotlar  gelişiminde yıllarda büyük ilerlemeler kaydedildi. Özellikle tıp alanında kullanılan nano robotlar artık farklı alanlarda da kullanılmaya başlıyor. ABD‘nin savunma ajansı olan DARPAnano robotlar geliştirilmesi için ekipler oluşturuldu. Amaç  robotların enkaz kurtarmada kullanılması.

Bu kadar küçük olan robotlar dar alanda hareket edecek, insan ve makinelerin giremediği küçük alanlarda kritik müdahaleler yapacak. DARPA bu anlamda yapılan her robotu bazı testlerden geçirecek.

Nano robotlar nasıl testlerden geçecek?

Bu küçük robotların her biri tırmanmaeğimli ve düz alanlarda manevra kabiliyetiyük taşıma gibi kabiliyetler çısından test edilecek. Bunun için DARPAbirden fazla oluşturdu ve prototipleri test etmeye başladı.

Özellikle doğal  afetlerde kurtarma ekipleri enkaz altında canlı olup olmadığını köpekler aracılığıyla anlıyorlar. Ancak hayatta kalan kişinin kurtarılması için erken müdahalenin önemi çok büyük. Kurtarma ekipleri bu tür nano robotlarıkullanarak hayatta olan kişilerin yerini hemen tespit edebilir. Her ne kadar yük taşıma testleri yapılsa da bu kadar küçük robotların büyük yükleri kaldırması beklenmiyor.

nano robotlar

Tabii ki işin içinde DARPA olunca komplo teorileri de beraberinde geliyor. ABD‘de savunma teknolojileri üzerine araştırmalar yapan kurumun nano robotları sadece kurtarma çalışmalarında kullanacağına inanmak zor. Ağırlık kaldırmamanevra yeteneği gibi özellikleri olan bu robotların ABD istihbarat kurumları tarafından da kullanılması çok da uzak ihtimal değil.

Robot teknolojisi ve nano robotlar üzerinde yapılan bu geliştirmelerin gelecekte nasıl kullanılacağını hep beraber göreceğiz. Peki siz ne düşünüyorsunuz, nano teknoloji gerçekten de hayatımızı kolaylaştıracak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir