Ölmedi, yaşıyor!

fft2mm2629515

İnternet tarihin en büyük tehlikelerinden birinin öldüğünü mü sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz!

İlk kez 2007’de ortaya çıkan, kısa sürede Nasa’dan Amazon’a binlerce siteye bulaşan Zeus zararlısı tekrar ortaya çıktı. Zararlının hedefinde şimdi Facebook hesapları var.

Özellikle ABD’de binlerce internet sitesine bulaşan, oradan milyonlarca kullanıcının bilgisayarına yayılan Zeus, uzun süre sessiz bir şekilde bekliyor. Kullanıcı bilgisayarı bankacılık işlemleri için kullanmaya başladığında aktif olan Zeus, bankacılık şifrelerini çalıyor ve hesapları boşaltıyor. Zeus’un bazı sürümleri banka sayfasını taklit edip çok daha fazla bilgiyi ele geçirebiliyor. Ele geçirilen değerli bilgiler daha sonra kara borsada satılıyor. Ortaya çıktığı günlerde bir türlü engellenemeyen Zeus’un zaman içinde sayısız farklı sürümü türemişti. Tüm dünyadan binlerce saldırganın kullandığı zararlının ne kadar maddi zarara yol açtığı hesaplanabilmiş değil.

Asıl kötü haber ise, Zeus kaynaklı saldırıların artış gösteriyor olması. Facebook yönetimi, özellikle Facebook kullanıcılarını tehdit eden yeni sürümler hakkında herhangi bir şey yapmamakla suçlanıyor. Saldırganların en çok rağbet ettiği yöntemlerin, Facebook hesaplarıyla ilgili olanlar olduğu biliniyor. Site yönetiminin buna rağmen gerekli özeni göstermemesi eleştiriliyor. Önümüzdeki günlerde Zeus’dan daha çok bahsedildiğini duyacağımıza eminiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir