PlayStation VR’ın Fiyat Aralığı Belli Oldu!

PlayStation 4 oyun deneyimini sanal aleme taşıyacak ve çoğu oyuncunun merakla beklediği VR setlerden olan PlayStation VR’ın ortalama ne kadar bir fiyat ile sunulacağı belli oldu.

 

Son dönemlerde sanal gerçeklik gözlükleri yani VR setlerde ciddi bir artış var. Pek çok farklı firma, oyundünyasının geleceği olan bu cihazları üretmeye çoktan başladı. Bu firmalardan biri -ve belki de en iddialısı- daSony.

Sony, sanal gerçeklik setlerinde şimdiden zirveye aday olan Project Morpheus’unu tanımış, bizde Webtekno ekibi olarak Almanya’da düzenlenen IFA fuarında deneme fırsatına sahip olmuştuk. Geçtiğimiz günlerde de PlayStation’ın resmi Twitter hesabı, bize Project Morpheus kapsamında ortaya çıkan VR setin piyasadaki resmi adını vermişti; PlayStation VR.

 

Buraya kadar herşey tamam. Cihazın resmi adı, nasıl birşey olduğu, kullanımının nasıl olduğu vs. Geriye kafalarda kalan tek bir soru vardı; o da VR setin fiyatı. Daha önceden herhangi bir fiyat verilmemesine karşın, PlayStation cephesinden sürekli olarak ”olabildiğince ucuz yapacağız” tarzı söylemler gelmekteydi. Bloomberg’e konuyla ilgili konuşan PlayStation başkanı Andrew House, yeni VR setin fiyatı hakkında kesin birşey söylemese de kafamızda ortalama bir rakamın canlanmasını sağladı.

PlayStation VR’ın fiyatı hakkında açıklama yapan House, ”yeni bir oyun konsolu fiyatına sahip olacak” ifadelerini kullandı. Eğer House’un burada bahsettiği ”yeni oyun konsolu” tabirinePlayStation 4, Xbox One ve Wii U da dahil ise -ki muhtemelen öyle- o zaman PlayStation VR’ın300-400 dolar civarında bir fiyata sahip olmasını bekleyebiliriz.

 

Piyasadaki en ciddi iki rakibi olan Oculus Rift ve ViveVR, en iyi performansı sunabilmek için iyi özelliklere sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyarken, PlayStation VR’ın tek ihtiyaç duyduğu şey PS 4. Bu sebeple Sony, kendi VR setine oldukça güveniyor. Tabi fiyat olarak kıyaslama yapacak olursak; Oculus VR ile PlayStation VR neredeyse aynı fiyata sahip diyebiliriz. Ancak Oculus Rift, daha fazla kullanıcı çekmek adına paket satışı yapmaya da hazırlanıyor. Bu paket satışına göre, 1500 dolara hem Oculus Rift’i en iyi performansta oynayabileceğiniz bir bilgisayara hem de VR setin kendisine sahip olabileceksiniz (VR setine Xbox One controller da dahil).

Henüz kesin bir tarih olmasa da Sony, PlayStation VR’ı 2016 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

Kaynak: CNet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir