Samsung'dan Testlerde Hile İddiasına Cevap

Samsung’un bazı Android cihazlarında, test yazılımlarına girmeden önce cihazın işlemci ve grafik işlemci hızlarını yukarıya çektiğine yönelik hile söylentileri ortaya çıktı.

Artık akıllı telefonlara da bilgisayarlar gibi sentetik performans testleri yapılıyor. İşlemci ve grafik gücünün her geçen gün daha büyük önem kazandığı bu piyasada, performans lideri olmak en önemli noktalardan biri. Ortaya atılan son iddialardan biri de Samsung’un bu testlerde hile yaptığı.

Bilgisayarlarda işlemci, RAM, veriyolu hızı ve ekran kartı gibi bileşenlere yapılan hız aşırtma işlemleri, artık üst seviye Android kullanıcıları tarafından, akıllı telefon ya da tabletlerine de yapılabiliyor. Örnek vermek gerekirse Galaxy S3 modelinin işlemcisi 1.4 GHz, grafik işlemcisi de 400 MHz hızında çalışıyor. Siz gerekli kernel değişiklikleri yaparak işlemciyi 1.8 GHz, grafik işlemciyi de 533 MHz seviyesinde çalıştırabiliyorsunuz. Peki bu işlemi firmalar neden yapıyor olmasın?

Bulgular ilginç

Samsung’un hile yaptığına yönelik bulguların dayanağı, Galaxy S4’ün Exynos 5 Octa işlemci kullanan sürümünde yapılan hız artışı. İddialara göre sentetik performans testlerine girerken, referans olarak 480 MHz hızında çalışan grafik işlemci, hızını 533 MHz seviyesine çıkartıyor. Böylece olduğundan daha güçlü bir performans değeri elde ediliyor.

AnandTech adlı teknoloji sitesinin iddialar ile ilgili yaptığı çalışmalar, iddiaları doğrular nitelikte sonuçlar ortaya çıkardı. Ekip, Samsung’un test edilen cihazlarında TwDVFApp.apk adında bir ayar uygulaması olduğunu bulmuş. Bu ayar uygulaması sonucunda, belli başlı test yazılımlarına girmeden önce cihaz, saat hızlarını ileri seviyeye alıyor. Yani bir nevi Turbo modu devreye giriyor.

Samsung’dan açıklama geldi!

Samsung’dan yapılan açıklamaya göre, Galaxy S4’ün Exynos 5 Octa işlemcisini kullanan sürümünde, tam performans modunda cihazın GPU’sunun otomatik olarak 533 MHz’e çıkarıldığı, bunun bir hile olmadığı söylendi.

Sadece Benchmark (sentetik testler) değil, yukarıdaki bildirim çubuğunun olmadığı tüm tam ekranlı uygulamalarda, Galaxy S4’ün PowerVR SGX 544 MP3 GPU’su, 480 MHz’den 533 MHz seviyesine çıkıyor.

Günümüzdeki işlemcilerde bu tip turbo modları kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse bir işlemci standart olarak 1.8 GHz’de çalışıyor. Fakat belli yük durumlarına göre aralıklarla 1.8 GHz’den çok daha yüksek hızlara kendini otomatik olarak çıkartabiliyor. Bu hem güç tüketimine hem de performansa olumlu bir etki yaratmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir