Sony Handycam FDR-AX1 4K Sizlerle

'nin IFA 2013'te tanıttığı yeni ürünlerden olan 4K çözünürlüğünde video kaydı yapabilen 4K HandyCam'i test ettik. 4K çekilen videonun netliğini görünce, şaşıracaksınız.

Sony'nin IFA 2013'te yaptığı etkinlikte tanıttığı ürünlerden bir tanesi de 4K video kayıt yapan HandyCam FDR-AX1 idi. Piyasa değeri 4500 dolar olacak olan cihaz, 4K televizyonlara içerik sağlamada kullanılan en önemli cihazlardan bir tanesi. Sadece 4K video kaydetme özelliğine sahip olmayan bu kamera, pek çok profesyoneli imrendirecek özelliklere sahip. Üzerinde iki adet XLR ses girişinin bulunduğu ürün, pek çok farklı ayara da sahip. Ayarları cihaz üzerindeki tuşlardan ve switchlerden yapabiliyorsunuz. Ayrıca görüntüyü de 3.5 inçlik LCD da takip edebiliyorsunuz.
Pek çok farklı video kayıt formatını destekleyen ürün, 24 ve 30 FPS hızlarında çekim yapabiliyor. Tabi bunlar üst seviye özellikler olmasa da sektörde kullanılan formatlardan. HD çözünürlüğünde 60 FPS kayıt yapabilen kamera, 4K adı verilen 3840 x 2160 piksel çözünürlüğünde video kaydıyla ön plana çıkıyor.

4K videoların da en önemli sorunlarından bir tanesi, yüksek depolama ihtiyacı. 64 GB'lık bir karta en fazla 1 saatlik video kaydı yapabiliyorsunuz. Üzerinde iki adet XQD kart girişinin bulunduğu HandyCam FDR-AX1, kullanıcılarına bir adet 32 GB'lık kart ile geliyor. Depolama ihtiyacı arttıkça daha büyük kapasiteli kartlardan, iki tane almak mümkün. Bu ciddi bir depolama kaynağı ihtiyacı doğuracak. Özellikle mobil cihazlardaki (akıllı telefon gibi) 4K kayıt özellikleri pek fonksiyonel gözükmüyor. Bu tip cihazlar alacakların bile ciddi anlamda yüksek kapasitelere sahip kartlar almaları gerekiyor.

20 X Optik zoom desteği sunan kamera, 29.5mm'lik geniş açıı lense sahip. Ayrıca aşağıdaki videomuzda görebileceğinzi gibi naklen yayın yapabilme özelliğine de sahip. Oldukça küçük sayılacak bir Exmor R CMOS sensör kullanan kamera, sadece 1/2.3 inç büyüklüğünde bir sensöre sahip. Fakat cihazda yer alan üst seviye görüntü işlemcisi, yaptığı sıkıştırmalar sayesinde 4K çözünürlüğünde 60 FPS'ye ulaşmayı sağlıyor. Dilerseniz bu ürüne ve çektiği videoya bir de yakından bakalım.

sony-k4

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir