HDMI 2.0 IFA’da Görücüye Çıktı

Son 10 yıla damgasını vuran, özellikle televizyon gibi görüntüleme cihazlarının gelişmesiyle beraber en çok kullanılan standartlardan olan HDMI’ın, yenisi sürümü duyuruldu.

Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olan HDMI, son yılların en önemli arabirimlerinden biri olmayı başardı. Aynı kablodan hem ses hem de görüntü aktarımı yapan arabirim, teknolojinin gelişmesiyle beraber kendini yenilemeye devam ediyor. Berlin’deki IFA 2013 fuarında duyurulan HDMI 2.0 standardı, yeni nesil teknolojilere ve mobil cihazların yüksek kaliteli video içeriklerini aktarmayı destekleyecek.

Son dönemde popüleritesi artan saniyede 60 kare hızında 1080p görüntü aktarımının yanında, saniyede 60 kare hızında 4K çözünürlüğünde veri aktarımını da destekleyen HDMI 2.0, uzun bir süre yeterli bir bant genişliğini teknoloji dünyasına sunacak.

HDMI forumunun tanıttığı HDMI 2.0 arabirimi 60 FPS hızında 4K video aktarımı yapabiliyor. Kanal başına 3.4 ile 6 Gbps olmakla beraber toplamda 18 Gbps’lik bant genişliğini destekleyecek olan HDMI 2.0, ayrıca 32 kanallı ses teknolojilerini de destekliyor. En yüksek ses kalitesine erişmek için 1536 KHz’e kadar ses örnekleme destekleyecek. Ayrıca doğal olarak sinemalardaki 21:9 en boy oranı desteklenecek.

1 yıllık bir deneme süreci geçirecek olan standart, daha sonra ticari olarak ürünlerde yer almaya başlayacak. Ayrıca HDMI 2.0’ın konnektör yapısında herhangi bir farklılık olmayacak. Yani geriye dönük uyumluluk söz konusu.

hdmi-2.0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir