SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX isimli uzay çalışmaları yapan şirket, bilindiği gibi son projesi   sık sık gündeme geliyor. Falcon 9’u önemli yapan ise, yeniden kullanılabilirliği vaat etmesi oluyordu.

Maliyetleri düşürmek adına, atmosfer dışında görevini tamamlaması yeniden dünyaya inmesine dayalı sistemi uygulayan Falcon 9, ne yazık ki denemelere rağmen henüz başarı elde edememişti.

15-12/20/news_1-spacex-falcon-9-2016.png

Çalışmalarına devam etmeyi kesmeyen SpaceX, son açıkladığı bilgilere göre  üzerinde ciddi güncellemeler gerçekleştirmiş.

roketi, güncellendi!

Açıklanan bilgilere göre güncellenen Falcon 9, yere iniş yeteneğini %30 oranında artırmış durumda. Öte yandan yeni Falcon 9, yaklaşık 1.5 milyon kat daha fazla itiş gücü sağlayabiliyor. Böylece  artık sadece atmosfere çıkıp geri dönmekle değil, uzay yolculukları de görev alabilecek.

15-12/20/news_2-spacex-falcon-9-2016.png

Şu an için, ne zaman deneme süreçlerine başlanacağı veya aktif göreve çıkacağı tarih ilgili bilgiler, SpaceX tarafından net olarak artırılmış değil. Ancak, anlaşılan o ki SpaceX ciddi anlamda yeniden kullanılabilir roketler üzerine ısrarcı. Bu durumun bir yansıması olarak, uzak uzay görevleri de ihtimalleri artış gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir