SSD’ler İçin Hız Aşırtma Geliyor

İddalara göre işlemcilerden bilinen “hız aşırtma” kavramının son durağı katı hal sürcüleri olacak. Intel'in Ivy Bridge-E platformunda SSD'ler hız aşırtmaya izin vereceği belirtiliyor.

Mikro işlemciler ve grafik işlemcilerden alışkın olunan bir kavram olan “hız aşırma”nın (overclock) son durağı Katı Hal Sürücüleri (Solid State Drive) olabilir. Wccftech.com sitesinin haberine göre Intel, 11 Eylül tarihinde 'nin San Francisco kentinde gerçekleşecek geliştirici etkinliği IDF'de (Intel Developer Forum) SSD hız aşırtma özelliğine sahip Ivy Bridge-E platformunu tanıtacak.

İddiaların doğru çıkması halinde SSD hız aşırtma ilk kez masaüstü 'ler için mümkün olacak. Kullanıcıların SSD hız aşırtmasını nasıl gerçekleştireceği ve ne ölçüde bir kazanç sağlayacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmamakla birlikte, Intel'in SSD kontrolörünün saat hızını artırarak daha hızlı veri aktarımı sağlayan bir yöntem geliştirmiş olabileceğinin üzerinde duruluyor.

SATA 6GB/s arayüzü nedeniyle hız aşırtmanın sınırlı olacağı belirtilirken, Intel'in 2014 yılında SATA Express arayüzünü duyurulmasıyla daha yüksek hızlara erişmenin mümkün olacağı ifade ediliyor. SSD'ler için hız aşırtma özelliğinin sadece Intel marka SSD'leri desteklemesi de beklentiler arasında.

intel-ssd

 

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir