Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu

Apple’ın geçtiğimiz sene Objective-C dilinden vazgeçerek, iOS ve OSX için uygulama geliştirmede kullanılmak üzere tanıttığı programlama dili Swiftbüyük bir adım atıyor ve açık kaynak kodlu hale geliyor.

Apple yeni bir internet sitesi ile duyurduğu, bundan böyle Swift’in açık kaynak kodlu olduğu haberinin ardından, GitHub’da Swift’in kaynak kodlarını yayınladı. Artık Apple’da çalışmasalar bile Swift ile uygulama geliştirmekte olan geliştiriciler kullandıkları programlama dilinin içini görebilecek, kodlarına erişebilecek ve gelişmesine yardım edebilecekler.

Arkasında bir topluluğun olduğu projelerin her zaman, kapalı projelere göre daha güvenli ve daha gelişmiş olduğunu göz önünde bulundurursakApple, yaptığı bu hamle ile kendi programlama dili Swift’in arkasında bir topluluk oluşturarak programlama dilinin pazardaki yerini iyileştirmeyi, kullanım oranını arttırmayı, hataları daha kolay tespit etmeyi, performans ve güvenlik alanlarında dili daha ileri seviyeye taşımayı hedefliyor.

Apple Swift’i açık kaynak kodlu yapma hamlesini Linux üzerinde çalışan birSwift versiyonu yayınlayarak başlattı.

Ancak Swift, artık açık kaynak kodlu olduğu için geliştiricilerce özgürce başka platformlarda kullanılabilir hale getirilebilir, Android ve hattaWindows üzerinde çalışacak uygulamalar geliştirmede kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir