TEST: Sony KD-65X9005A

fft2mm3368750

Sony'nin 65 inçlik devasa UHD televizyonunu inceledik, güçlü ve zayıf noktalarını ortaya çıkardık…

 

Sony'nin Ultra HD TV'sinin sunduğu görüntü kalitesi müthiş. Peki TV, diğer alanlarda bize neler sunuyor, standart çözünürlüklerde nasıl bir performans veriyor? Cevabını bu makalemizde bulacaksınız.
KD65X9005'i 4K için özel üretilmiş bir Blu-ray diski ile test ettiğimizde bir görsel şölenle karşılaştık; görüntü çok keskindi ve bizi etkisi altına almayı başardı. Bu testimizde Sony Blu-ray player BDP-S790'i kullandık, fakat diğer Blu-ray oynatıcılarla da çok benzer görüntü kalitesi elde edebiliyorsunuz. TRILUMINOS teknolojisi ile renkler çok zengin, ayrıca görüntüler de akıcı. Karanlık sahnelerdeki detayları göstermekte de gayet başarılı.

Full HD polarize 3D
Full HD polarize 3D
KD-65X9005A, pasif polarize filtresi teknolojisi ile mükemmel bir full-HD 3D görüntüsü sergiliyor. Fakat seyretme açısı oldukça sınırlı, eğer ekrana direkt olarak bakmaz veya kafanızı sallarsanız 3D efekti kaybolabiliyor. Yani bir maç izlerken heyecanlanıp zıplamak veya koltukta rahatlayıp biraz yayılmak mümkün değil. Televizyonla birlikte dört adet pasif polarize gözlük geliyor.
SD görüntüdeki zayıflık
65 inçlik ekran ve devasa 3,840 x 2,160 piksel UHD çözünürlük nedeniyle, SD kalitesindeki televizyon yayınlarının ve DVD kalitesinin yetersizliği normal bir full-HD TV'ye kıyasla çok daha fazla göze batıyor. Hareketli görüntüler ise kaba görünüyor. Yine de daha geniş bant genişliğine sahip SD yayınlar biraz daha iyi görünüyor. SD görüntü veya DVD izleyecekseniz, size tavsiyemiz televizyondan az 2.5 metre uzakta oturmanız.

Güçlü ses, sonuç ve alternatif
Güçlü ses ve çok iyi özellikler
TV'nin sağ ve sol tarafında hemen gözümüze takılan hoparlörleri, oldukça güçlü ve uzaktan dahi gayet net duyuluyor. Fakat sesi çok açtığınızda çatlama ve cızırtılar oluşabiliyor.
Sony KD65X9005'de bulabileceğiniz özellikler, dört çeşit TV alıcısı (DVB-T,-C,-S (2) ve analog kablo), bir CI+slot, Wi-Fi ve LAN, dört HDMI ve üç girişi, Sony'nin SmartTV platformu, USB ve ağdan medya oynatabilmek için bir çoklu ortam oynatıcı yazılım, ve çok daha fazlası.
Sonuç
UHD çözünürlüklü Sony KD65X9005, aşırı derecede yüksek bir görüntü kalitesine sahip. Fakat SD kalitesindeki DVD ve TV görüntülerinde biraz afallıyor. Donanımı da çok iyi olan televizyonun fiyatı da elbette oldukça yüksek, fakat üst uç bir UHD TV için bu fiyat zaten kaçınılmaz.
Alternatif
UHD medyaların henüz pek yaygın olmadığı ve sadece özel üretilmiş 4K Blu-ray'lerde olduğu düşünüldüğünde, size alternatif olarak sunabileceğimiz çok iyi bir Full HD TV olabilir. UE55F8090, mükemmel görüntü kalitesi, SmartTV özelliği ve çok esnek kullanımıyla, bu konuda tavsiye edebileceğimiz en iyi XXL TV. 55-inç ekrana sahip TV, oldukça şık görünüşlü ve enerji kullanımı oldukça az.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir