Tüm Dünyada Akıllı Telefon (Smartphone) Satışları İkinci Çeyrekte 238 Milyona Ulaştı

turkircmircindirUluslar arası pazar araştırmaları firması IDC; cep telefonu üreticilerinin yaptıkları finansal çeyrek raporları ve IDC’nin kendi araştırmaları sonucunda derlediği Q2 smartphone raporunu yayınladı. Bu rapora göre 2013’ün 2. çeyreğindeki toplam smartphone satışları yıllık %52,3 oranında büyüyerek 238 milyon adete ulaştı. Pazar lideri ise geçen senenin ikinci çeyreğinde de olduğu gibi Samsung. Smartphone pazarının %30,4’üne hükmeden Güney Koreli firmayı %13,1 pazar payıyla Apple izliyor.

IDC’nin raporuna bakıldığında, 2013’ün ikinci çeyreğinde toplam cep telefonu satışlarının yıllık %6’lık bir artışla 432,1 milyon adete ulaştığı gözüküyor. Bu rakamın içinde smartphone cihazların payıysa %55’e ulaşmış durumda. IDC, özellikle Huawei ve HTC gibi bazı üreticilerin ikinci çeyrekte çift haneli hatta bölgesel düzeyde (Asya gibi) üç haneli büyüme rakamları gördüğüne dikkat çekiyor. Zaten bu büyümeler sayesinde de ilk 5’te yer alan Samsung, Apple ve LG gibi firmalar pazar paylarını artıramamış durumdalar.

IDC’nin yayınladığı raporun “ilk 5” listesine baktığımızda,

  • Samsung’un toplam 72,4 milyon cihaz satışı ve %30,4’lük pazar payıyla ilk sırada olduğu görülüyor.
  • İkinci sırada kalan Apple ise 31,2 milyon cihaz satmasına karşın pazar payı %16,6’dan %13,1’e gerileyen bir görünüm çizmekte.
  • Üçüncü sırada %5,1 (12,1 milyon cihaz) ile LG
  • Dördüncü sırada %4,7 (11,3 milyon cihaz) ile Lenovo
  • ve Beşinci sırada %4,2 (10,1 milyon cihaz satışı) ile ZTE

firmaları ilk 5’i tamamlayan şirketler durumunda.

IDC, smartphone satışlarının pazarı sürüklemekte olduğuna dikkat çekerken bir yandan da pazar payı daha az olan üreticilerin ciddi bir atağa kalktıklarını ve pazarın hiç olmadığı kadar dağınık bir yapıya büründüğünü açıklamakta. IDC, bu ortamda her mobil üreticinin önünde fırsatlar olduğunu belirtirken, bu fırsatların sadece tek bir segmentte değil farklı gelir gruplarına yönelik cihazlarda olduğunun altını çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir