Turkcell’den 1.2 Gbps’lik Hız Rekoru

 İhalesi’nde (IMT-A Uluslararası Mobil Telekomünikasyon Yetkilendirmesi İhalesi) en fazla frekansı alan Turkcell, Türkiye’de 5 taşıyıcı birleştirilerek gerçekleştirdiği ilk 4.5G testinde 1200 Mbps hıza ulaşarak kırdı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz’ün katılımı Turkcell’in Küçükyalı’daki yeni Genel Müdürülük binasında gerçekleştirilen toplantıda, markanın stratejik ortağı Huawei ile hazırlanan bir terminal üzerinden gerçekleştirilen hız testinde, 1 Nisan’dan itibaren kullanıma sunulacak internet hızı pek çok ülkedeki fiber internet hızını geride bıraktı.

2 Yıl İçinde Cepte

Ulaşılan bu hızın piyasadaki en güncel akıllı telefonların desteklediği maksimum hızın 4 katından daha yüksek olduğuna dikkat çeken İlker Kuruöz, gelecekte çoklu taşıyıcı birleştirme teknolojisinin frekansların etkin kullanımında çok önemli bir özellik olduğunu ifade etti. Kuruöz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kullanılacak frekans miktarı ne kadar fazla olursa sunalacak hız da o kadar yüksek olacak. 1 Nisan’da ’yi 3 taşıyıcıyı birleştirerek 375 Mbps’lere varan hızlarda sunabilen tek oyuncu olacağız. Sonrasında 5 taşıyıcı 1000 Mbps üzeri hızları sunabileceğiz. Bu yolculuğun sonu 5G’ye çıkacak. 2 yıl içerisinde fiber hızını cep telefonlarımızda kullanabileceğiz.

Fiyat Aynı Kalacak Kotalar Artacak

Mobil internette fiber hızını sunacak şekilde altyapı yatırımlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen İlker Kuruöz, Türkiye’de cep telefonu kullanıcılarının data tüketimini her geçen gün artırdığını belirterek şunları söyledi: “Data kullanımındaki artış devam ediyor. Hızın artması data kullanımını teşvik edecektir. Biz birim maliyetin düşmesiyle birlikte tüketicilerimize daha kotaları sunacağız. Bu konuda fiyat artışının yaşanmayacağını da söyleyebiliriz.” Kuruöz ayrıca, 4G internet hızının cep telefonu ekranındaki simgesinin cihaz üreticileri tarafından belirlendiğini belirterek, “Genelde dünyada LTE, 4G  4G+ ibareleri kullanılıyor. Türkiye’de belki  de yazabilir” ifadesini kullandı.

15-12/19/turkcell-gmy-ilker-kuruoz-1.jpg

1.2 Gbps Hıza Nasıl Ulaşıldı?

Türkiye’nin Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi (Carrier Aggregation) sayesinde 5 taşıyıcılı internet teknolojisi yapılan ilk test kapsamında, Turkcell 4.5Gihalesinde aldığı yeni frekanlarla beraber 1800 MHz bandından 29.8 MHz (20 MHz + 9.8 MHz), 2100 MHz bandından 30 MHz (20 MHz + 10 MHz) 2600 MHz bandından 20 MHz olmak üzere toplamda 79.8 MHz frekans kullanıldı. Bu teknolojiyi destekleyen ilk akıllı cihazların ise 2017 yılı ortasına doğru satışa sunulacağını tahmin ediliyor. Böylece bugün 63.3 Mbps’ye varan 3G hızına göre yakın gelecekte 19 kata kadar daha hızlı mobil internet kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.