Uçabilen Kişisel Robot: Fleye

Diğer robotlara kıyaslandığında daha güvenli daha kolay şekilde yönetilebilen Fleye, uçabilen otonom robotların geleceği olarak gösteriliyor. Geleceğin drone tasarımı nasıl olurdu sorusuna cevap olarak dizayn edilen robot, bilim kurgu tarzında bir yapıya benzetilmiş.

Dünyanın en güvenli robotu

Fleye’nin ana özelliği eşsiz küre şeklindeki tasarımı. Bu şekilde hareket eden bütün parçalara kalkan görevi görebilecek aparatlar takılabilmiş. Yani bu robotu tutabilir, itebilir hatta biraz vurabilirsiniz bunları kendinizi ve başkalarını yaralamadan yapabilirsiniz. Ayrıca Fleye, bir yüzeye çarptığında dayanıklılık olarak da çok güçlü olduğundan sorunsuzca çalışmasına devam edebiliyor.

Eğlenceli kolay kullanım

Fleye çok kolay bir şekilde Android ve  destekli akıllı telefonumuzdan kullanılabiliyor. Artı olarak pilot yeteneklerine ihtiyaç duymadan, basitçe uçuş kamerasını açıp çekim yapıyorsunuz. Oyun oynar gibi dokunmatik ekranda sanal tuşlar ile robotu kontrol etmek mümkün. İsteğe göre bir gamepad bağlamak da seçenekler arasında.

15-12/19/fleye-1.jpg

Akıllı otonom robot

Fleye, içinde son akıllı telefonlara benzer bir bilgisayara sahip. Çift çekirdek ARM A9, donanım hızlandırılmış video kodlama, iki adet GPU, 512 MB RAM  Linux işletim sistemiyle çalışan robot, aynı zamanda meşhurBilgisayarla Görme kütüphanesi olan OpenCV desteğine de sahip. YaniFleye, otonom olarak görev yapmak üzere programlanabilir, çevresinde gördüğü şeylere kendi başına tepkiler verebilir.

Fleye nasıl çalışıyor

Fleye, akıllı telefonumuz üzerinde 4 mod ile çalışabiliyor.

Selfie: bu mod ile birlikte robot biraz geri gidiyor size doğru yavaşça uçarken video kaydı yapıyor.

Panorama: belirlenen yükseklikte kendisini 360 derece çevirerek panorama çekimler yapıyor.

Hover: havada asılı kalma modu ile 10 cm keskin isabetle sabit durabiliyor.

Manual: telefonu ya da bir cihaz kullanarak el ile uçurma modu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir