Yeni Kinect’e ilk bakış!

fft2mm2625070

Xbox One’ın vazgeçilmezi haline gelen yeni Kinect’i ilk deneyenlerden olduk! İşte izlenimlerimiz…

 

 

Xbox One tanıtımını sitemizden veya internetten canlı  olarak takip ettiyseniz, konsol hakkında birçok yeni bilgiye sahip oldunuz demektir. Ancak yine de merak edilen cevapsız birçok soru var.

Microsoft’un Redmond, Washington kampüsündeki tanıtımı sırasında Xbox tesislerinde kısa bir süre dolaşma imkanı bulduk. Gördüğümüz odalar arasında 3D baskıyla üretilmiş düzinelerce gamepad bulunuyordu. Bu gamepad’lerin amacı ise en ergonomik tasarımı bulmaktı. Test bölümünde ise düzinelerce robot parmağı, gamepad’lerin dayanıklılığını  ölçmek üzere düğmelere sürekli olarak basıyordu. Sesten yalıtılmış bir odada ise Kinect’in ses algılama özellikleri sınanıyor.

En çok ilgimizi çeken ise büyük bir ekran, bir koltuk ve yeni Kinect sensörlerinden oluşan bir odaydı. Bu odada yeni Kinect’in şu anki Kinect’ten ne kadar daha iyi olduğunu deneme fırsatı bulduk.

Xbox One’ın Kinecti, eskisinden ne kadar iyi?
Yeni Kinect’teki geliştirmeler

Microsoft mühendisleri, bize yeni sensörün daha geniş bir oda alanını tarayabildiğini, şu anki Kinect’e göre yaklaşık iki kat daha fazla detayı görebildiğini söylediler.

Bu geliştirme, sadece çok yakın ve çok uzakta duran kişilerin algılanmasını iyileştirmekle kalmıyor, Kinect’i küçük odalarda da kullanılabilir hale getiriyor. Dahası, çok kişiyle oynarken herkesi Kinect’in önüne kümelemek zorunda kalmıyorsunuz. Mühendislere göre yeni Kinect, 6’ya kadar kişiyi aynı anda izleyebiliyor (şu anki Kinect’te bu sayı 2).

Kinect’in çözünürlüğü de önemli ölçüde artırılmış bulunuyor. Cihazın 1080p’lik renkli kamerası yüksek kalitede Skype görüşmelerine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda bir 3D tarama cihazı olan Kinect gömleğinizdeki düğmeleri ve katlanmaları veya parmağınızı kımıldatmanızı fark edebiliyor. Kinect, ona dönük olup olmadığınızı ve hatta yüz ifadenizi bile algılıyor.

Yüz algılamada yapılan geliştirmeler, kullanıcıların otomatik olarak algılanarak doğru kişinin oturumunun açılması ve daha fazla kişiselleştirme seçeneğinin sunulabilmesi anlamına geliyor.

Kinect’in Kızılötesi (IR) özelliği
Kinect’in Kızılötesi (IR) özelliği

Microsoft, yeni Kinect’in kızılötesi görüşünü de geliştirmiş. Bunun anlamı, Kinect ile oyun oynarken iyi bir biçimde aydınlatılmış bir odada bulunmanızın şart olmaması. Microsoft bize Kinect’in tamamen karanlık bir odada bile hareketleri takip edebildiğini gösterdi. Microsoft, Kinect’teki kızılötesi işlevlerinin kalp atışlarınızı dahi ölçebildiğini iddia ediyor. Cihaz bunu yüzünüzün altındaki kan akışına bakarak algılıyor.

Microsoft mühendisi, kalp atışını izleyebilmenin egzersiz sırasında çok işe yarayacağını, aşırı efor sarf etmeye engel olacağını söylüyor.

Tüm bu işlevlerin ne kadar iyi çalıştığının kanıtı, Kinect’in gerçek dünyada oyunlarla ve yazılımlarla test edilmesiyle ortaya çıkacak. Bu ay Los Angeles’te düzenlenecek E3, Xbox One’a, sesli ve hareketli komutlarda merak edilenlere ışık tutacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir