YouTube Paralı Olabilir

Milyarlarca izlenme, günlük yüzlerce milyon saat video içeriği reklamlar yetmiyor, Google’ın ’u kar etmekte yine zorlanıyor. Daha önce benzer girişimleri olan firma, geçen yıl Music Key adlı reklamsız müzik, arkaplanda çalma çevrimdışı erişim sağlayan hizmeti piyasaya sürmüştü. Bu uygulama geçtiğimiz Kasım ayından beri testi aşamasında kalmış durumda.

Paralı subscription sistemi ’a gelecek mi?
Son 12 saatte ortada dolaşan yeni bir “subscription” yani abonelik sisteminin sadece müzik değil, bu sefer tüm video içerikleri kaplaması düşünülüyor. Re/code sitesinin haberine göre, video içeriği üreten kullanıcılarına yollayarak yeni servisin şartlarını etmesini istemiş. “22 Ekim öncesinde şartları kabul edin yoksa videolarınız halka açık gösterimden kaldırılacak.” şeklindeki bu mailde engellenmenin Amerika için olacağı da belirtilmiş.

Eğer böyle bir sistemin gerçekten getirilmesi gündem de ise buna ilk olarak Amerika ile başlanacak gibi gözüküyor.

Yeni abonelik özelliği neler sunabilir
’un olası bir abonelik sistemi getirmesi halinde bekleyebileceğimiz birkaç var. Music Key’in de içinde olduğu birleşik tek bir paket, aylık 10 dolar veren kullanıcılara sunulacak. Reklamsız video izleme ve YouTube içerik üreticisinin sadece abonelerine sunacağı özel videolar da beklenen özellikler arasında.

Yeni sistemin adı ise Android Police’te ortaya “Red” olarak çıkmış ancak yapılan bir güncelleme ile bu bilgi hemen temizlenmişti. Google önümüzdeki Salı günü büyük bir etkilinlik düzenleyecek ve burada yeni özellikleri tanıtacak. Yeni paralı abonelik sistemi duyurulacak mı bekleyip hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir