Apple Grafik İşlemcisini Üretiyor

2012 yılında iPhone 5’i lanse eden , aynı zamanda ilk defa A6 yongaseti ile CPU tarafını devraldı. iPhone 5 ile başlayan bu süreç ’de  A9, ’da ise A9X ile devam ediyor. A serisi yongasetleri grafik tarafında gücünü PowerVR üretimi ’lardan alıyor.

Özellikle  ve A9X yongasetleri PowerVR grafik birimi ileBenchmark testlerinde farkını ortaya koysa da Apple bununla yetinmek istemiyor.

A Serisi Yongasetinde Apple GPU!

Imagination Technologies’in PowerVR GPU’ları ile hiçbir sorunu olmayanApple’ın sızdırılan raporlarda kendi GPU’su üzerinde çalıştığı ve bu konudayüksek bir bütçe ayırdığı ortaya çıktı. Apple’ın bu hamlesine yazılım-donanım uyumluluğu ile grafik birimini çok daha performanslı çalıştırma ve GPU için Imagination Technologies’e ödenen parayı kasada tutma hedeflerinin neden olduğu söyleniyor.

Ancak bu çalışmanın kısa sürede sonuç vermeyeceğinin unutulmaması gerekiyor. Zira raporlarda Apple’ın en az iki veya üç yıl süreye ihtiyacı olduğu ve gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7 modelinde Apple GPUbeklenmemesi gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir