Chrome gibi, ama farklı!

fft2mm3752761
'u alan Aviator, diğer tarayıcıların engellemeye cesaret etmediği şeyleri de engelliyor!
Her zaman gizli modda çalışan, reklamları ve çerezleri engelleyen çık kaynak kodlu tarayıcısı Aviator ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacılarının Google Chrome'un çekirdeği Chromium'u temel alarak geliştirdiği tarayıcı, varsayılan motoru olarak Google yerine gizlilik dostu arama motoru DuckDuckGo'yu kullanıyor.
WhiteHat Security'nin geliştirdiği, şimdilik sadece Mac OS X'te çalışan Aviator, varsayılan olarak reklamları ve izleme çerezlerini engellediği gibi Flash ve Java içeriklerini isteğe bağlı olarak oynatıyor. Bu sayede internette sörf yaparken zararlıların 'ye bulaşma ihtimali önemli ölçüde azalıyor.
WhiteHat Security ürün yönetimi direktörü Robert Hansen, büyük üreticilerin tarayıcılarındaki gizlilik özelliklerini geliştirdiğini, ancak iş modellerine zarar verecek değişiklikler yapmadıklarını, örneğin reklam engelleme işlevini sunmadıklarını söylüyor. WhiteHat Security'nin çevrimiçi reklam sektörüyle ilgisinin olmadığını vurgulayan Hansen, bu tür kaygılar olmadan, diledikleri gizlilik işlevlerini sunan bir ortaya çıkardıklarını söylüyor.
Aviator'ün 48MB boyutundaki şu anki tek Mac OS X sürümü, bu adresten indirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir