Facebook Kullanıcılarına Para Ödeyecek

Facebook sponsor reklamlarında gizlilik ihlali nedeniyle kullanıcılara 20 milyon dolar ödeyecek. Bu rakamdan toplam 614 bin kullanıcı payını alacak. Siz de bu kişiler arasında olabilirsiniz.

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un başı uzunca bir süredir sponsor reklamları ile dertli. 2011 yılında gizlilik ihlali nedeniyle hakkında açılan davada anlaşma yoluna giden şirket, 20 milyon dolar ödemeyi kabul ederek olayın büyümesinin önüne geçti.

Sitenin sağ bölümünde ve haber akışında yer alan “sponsorlu hikayeler” kısmında kullanıcıların isimleri, fotoğrafları, sitede “beğen” tercihinde bulundukları markalar ve ilgi alanları hakkında bilgiler izinsiz kullanılıyordu. Mashable sitesinin haberine göre bu reklamlara malzeme olan 614 bin kullanıcı için Facebook ödeme yapmayı kabul etti. Kullanıcılar yer aldıkların her “sponsorlu hikaye” reklamı için 15 dolar alacak.

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, davayı sonuca ulaştırdıkları için memnun olduklarını ifade etti. Kullanıcıların ne zaman ödeme almaya başlayacakları ve ödemenin nasıl yapılacağı hakkında ise bir bilgi paylaşmadı.

facebook-para

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir