Intel’den işlemci bombası!

fft2mm2600030

 

Intel, laptop’larda pil ömrünü “tavan yaptıracak” yeni nesil PC işlemcilerini resmi olarak duyurdu!
ntel, yeni nesil Core i3, i5 ve i7 işlemcilerini duyurdu. Yeni işlemciler, Intel’e göre “şirketin tarihindeki en büyük pil ömrü geliştirilmelerini sunuyor”.

Intel, yeni işlemcilerinin melez Windows 8 cihazlarına daha da ince ve taşınabilir olma şansı tanıyacağına inanıyor. Şirket, büyük masaüstü PC’lerin de daha hafif tasarımlara doğru geçişte olduğuna ve yakın gelecekte dokunmatik PC talebinin artacağına inanıyor.

Intel’in “4. nesil” olarak adlandırdığı Ivy Bridge’in halefi niteliğindeki yeni çipleri, 22nm işleme teknolojisiyle üretilmiş. Dört çekirdekli die üzerinde 1.4 milyar transistör bulunuyor. 2012’nin Core i7-3667U işlemcisine kıyasla yeni nesil i7-4650U, Intel’e göre HD film izlerken 3 saate kadar ek pil ömrü (6 saat yerine 9.1 saat) sunabiliyor. MobileMark 2012 sırasındaki ek pil ömrü ise yaklaşık 2 saat (6.1 saat yerine 8.3 saat).
Yeni nesil işlemcilerin 4.5 günlük bekleme süresi ise 10-13 güne yükseltilmiş. Ancak Intel’in verdiği bu değerlerin gerçek hayatta bu kadar da etkileyici olmayabileceğini unutmamamız gerekiyor.

Intel’e göre yeni çip, HD 4000 nesline göre yeni nesil HD 5000’deki yenilikler sayesinde grafiksel açıdan da 2 kat hız geliştirmesi sunuyor.
Intel’in yeni işlemcilerinden daha fazla detayı ve ilk hız testlerini ilerleyen günlerde sizlerle payşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir