iPhone’a yasak geldi!

fft2mm2629141

Samsung, kazandığı bu “küçük” zafer ile Apple’ın iPhone’ları için kararı çıkarttırmayı başardı

 
Son senelerde konusunda birbiriyle durmadan çekişen Samsung Apple arasındaki savaş, bu kez Samsung’un kazandığı küçük bir hukuki zaferle gündeme geldi.

Bloomberg’in raporuna göre ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) iPhone 4S’ten önce üretilen iPad’lerin iPhone’ların ülkeye artık ithal edilemeyeceğine hükmetti. Bunun nedeni ise ITC’nin eski iOS cihazlarının Samsung’un bir patentini çiğnediği konusunda ikna olmuş olması.

Sözkonusu patent, veri aktarımıyla ilgili bir konuyu ele alıyor. Apple, patentin bir endüstri standardı olduğunu Samsung’un bu için “fair terms” adı verilen koşullar gereğince lisans ücreti talep etmesi gerektiğini savunuyor. Samsung ise yaklaşık 1.5 senedir Apple’a sözkonusu patenti lisanslaması için bir yol sunduğunu, ancak Apple’ın hiçbir şartı kabul etmek istemediğini söylüyor.

İthalat yasağı, iPhone 4 iPhone 4GS, iPhone 3, iPad 3G, iPad 2 3G iPad 3’ün AT&T sürümlerini kapsayacak. Ancak bu modeller en son iPhone 5 ve 4. nesil iPad’den eski olduklarından, dönemde Apple’ın karar dolayısıyla çok fazla etkileneceği düşünülmüyor.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir