Windows Xp Tarih Olacak

Microsoft, 2001 yılında piyasaya sürdüğü Windows XP’ye verdiği desteği 2014 yılında sonlandıracak. Şirketin Windows XP’nin kullanımını azaltmaya yönelik çabaları sonuç vermeye başladı.

Microsoft, 2001 yılında piyasaya sürdüğü Windows XP işletim sistemine verdiği desteği 8 Nisan 2014 tarihinde sonlandırıyor. Bu nedenle XP’nin kullanımını azaltmaya çalışan şirket bu tarihe kadar işletim sisteminin pazar payını yüzde 10’un altına çekmeyi hedefliyor.

Windows Xp’nin 1 Yıl Ömrü Kaldı
Net Applications sitesinin son verileri, Windows XP için sona yaklaşıldıkça işletim sisteminin terk edilme sürecinin de hızlandığını gösteriyor. Bir diğer ifadeyle, işler şimdilik Microsoft’un düşündüğü gibi gidiyor.

Ağustos ayı işletim sistemi pazar araştırmaları sonuçlarına göre Windows XP yüzde 3’ün üzerinde bir kayıp yaşamış durumda. Buna rağmen hala 33.66’lık bir paya sahip ve en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. XP’nin terk edilmesi Windows 8’e yaramış görünüyor. Yeni işletim sistemi geçtiğimiz ay yüzde 2 oranında bir artış sağlamayı başarmış. Buna rağmen hala yüzde 10 sınırının altında geziyor. Windows 8’in Ağustos ayı pazar payı yüzde 7.41 olarak belirlenmiş durumda.

Bakalım önümüzdeki dönemde Windows XP’den kaçışlar sürecek, Windows 8’de pazar payı artışı yaşanacak mı?

windowsxp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir