Windows Xp Tarih Olacak

Microsoft, 2001 yılında piyasaya sürdüğü Windows ’ye verdiği desteği 2014 yılında sonlandıracak. Şirketin ’nin kullanımını azaltmaya yönelik çabaları sonuç vermeye başladı.

Microsoft, 2001 yılında piyasaya sürdüğü Windows XP işletim sistemine verdiği desteği 8 Nisan 2014 tarihinde sonlandırıyor. Bu nedenle XP’nin kullanımını azaltmaya çalışan şirket bu tarihe kadar işletim sisteminin pazar payını yüzde 10’un altına çekmeyi hedefliyor.

Windows Xp’nin 1 Yıl Ömrü Kaldı
Net Applications sitesinin son verileri, Windows XP için sona yaklaşıldıkça işletim sisteminin terk edilme sürecinin de hızlandığını gösteriyor. Bir diğer ifadeyle, işler şimdilik Microsoft’un düşündüğü gibi gidiyor.

Ağustos ayı pazar araştırmaları sonuçlarına göre Windows XP yüzde 3’ün üzerinde bir kayıp yaşamış durumda. Buna rağmen hala 33.66’lık bir paya sahip en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. XP’nin terk edilmesi Windows 8’e yaramış görünüyor. Yeni işletim sistemi geçtiğimiz ay yüzde 2 oranında bir artış sağlamayı başarmış. Buna rağmen hala yüzde 10 sınırının altında geziyor. Windows 8’in Ağustos ayı pazar payı yüzde 7.41 olarak belirlenmiş durumda.

Bakalım önümüzdeki dönemde Windows XP’den kaçışlar sürecek, Windows 8’de pazar payı artışı yaşanacak mı?

windowsxp

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir